Studies on Nanomaterials Assemblies Composed of Silsesquioxane Derivatives
Silsesquioxane Türevlerinden Oluşan Nanomalzemeler Üzerine Çalışmalar
- Tez No: 824067
- Danışmanlar: PROF. DR. TOKUJİ MİYASHİTA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tohoku University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez, DDSQ bazlı“core-coronae”tipi amfifillerin bir çalışmasını rapor etmektedir. Sentezlenen amfifillerin kendi kendine birleşme özellikleri, DDSQ türevlerinin hibrit nanoyapı bloğu için iyi adaylar olduğunu göstermektedir. Bölüm 2, 3 ve 4'te açıklandığı üzere, DDSQ, POSS ile benzer özelliklerinin yanı sıra, yüksek verim, kolay saflaştırma, nispeten daha az katılık gibi ek avantajlar sağlar ve“core-coronae”tipi amfifillerin hazırlanmasına olanak tanır. Buna ek olarak, DDSQ içeren fosfonik asit, nemli koşullarda yüksek proton iletkenliği ve nemli olmayan koşullarda kabul edilebilir iletkenliğin yanı sıra yüksek termal kararlılık gösterir. DDSQ'nun yüksek proton iletkenliğine katkıları (Bölüm 5'te açıklanmıştır) şu şekilde sıralanabilir: termal kararlılık, esneklik ve çift katlı yapı. Bu özellikler, DDSQ türevlerini (PHOS-DDSQ) nemli olmayan koşullarda orta sıcaklıklarda (100-200 ˚C) çalıştırılan yakıt hücrelerinin yanı sıra hidratlı tip yakıt hücrelerinde proton iletken malzeme için önemli bir aday haline getirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis reports a study of“core-coronae”type amphiphiles based on DDSQ. The self-assembly properties of the synthesized amphiphiles indicates that DDSQ derivatives are good candidates for hybrid nanobuilding block. As described in Chapter 2, 3 and 4, besides the similar features with POSS, DDSQ provides additional advantages such as high yield, easy purification, relatively less rigidness and enables to prepare“core-coronae”type amphiphiles. In addition to this, phosphonic acid containing DDSQ shows high proton conductivity in humid condition and acceptable conductivity in non-humid condition as well as the high thermal stability. The contributions of DDSQ to the high proton conductivity (described in Chapter 5) can be listed as follows: thermal stability, flexibility, and double–decker structure. These properties make DDSQ derivates (PHOS-DDSQ) as an important candidate for proton conductive material in hydrated type fuel cells as well as fuel cells operated at intermediate temperatures (100-200 ˚C) in non-humid condition.