Otomotiv yan sanayisinde parça üretim faaliyetlerinden kaynaklanan karbon emisyonları, karbon ayak izi hesaplamaları ve enerji verimliliği uygulama önerileri
Carbon emissions from parts manufacturing activities in the automotive supply industry, carbon footprint calculations and energy efficiency implementation recommendations
- Tez No: 824069
- Danışmanlar: PROF. DR. GİZEM EKER ŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmanın konusu otomotiv yan sanayiinde parça üretim faaliyetlerinden kaynaklanan karbon ayak izinin hesaplanması ve emisyon azaltım yöntemlerinin değerlendirilmesidir. Çalışmanın içeriğini otomotiv yan sanayi endüstrisi emisyon kaynaklarının belirlenmesi, karbon ayak izinin hesaplanması ve karbon ayak izinin insan sağlığı ve iklim değişikliği üzerine etkilerinin değerlendirilmesi, enerji kaynaklarının doğru ve verimli kullanımı sonrası karbon emisyonu azaltım önerileri oluşturmaktadır. Ticaret Bakanlığı desteğiyle hayata geçirilen ve Otomotiv İhracatçıları Birliği 'nin ihracatçılara 3 yıl boyunca rehberlik edeceği“Otomotiv Sektöründe Yeşil Dönüşüm”Ur-Ge projesi ile Avrupa Yeşil Mutabakatı çerçevesinde uygulanacak sınırda karbon düzenlemesi ile olumsuz etkilerin önlenmesi amaçlanmaktadır. Bu tezde incelenen işletmenin yıllık emisyon miktarı 250 328 ton CO2 eşd. olarak hesaplanmıştır. Emisyon hesaplamalarına göre %95,1'lik emisyon payı ile ilk sırada satın alınan hammaddelerin olduğu görülmüştür. Emisyonun %3,7'lik kısmını elektrik tüketimi, %1.0'lik kısmını üretim sonrası lojistik ve taşıma faaliyetleri oluşturmaktadır. Karbon ayak izini düşürmek için yapılabilecek çalışmalar değerlendirilmiştir ve somut çözüm önerileri geliştirilmeye çalışılmıştır. Enerji verimliliği sağlamak adına önerilen 10 uygulama sonrasında toplam enerji tasarruf miktarı 4 715 110 kWh, toplam yıllık tasarruf miktarı 15 671 544 TL, toplam önlenecek emisyon miktarı 2004,76 ton/yıl olarak hesaplanmıştır. Karbon ayak izinin azaltılması için özellikle elektrik enerjisi üretiminde alternatif kaynaklardan yararlanılması, temiz enerji kaynaklarının seçimi (örneğin güneş enerjisinden yararlanma, güneş panelleri kurulumu), enerji verimliliği uygulamaları sonrası önlenen emisyon miktarları üzerinde durulmuş ve bununla ilgili maliyet hesaplarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is the production of carbon footprint from the benefits obtained from part production activities in the automotive supplier industry and the evaluation of emission reduction methods. The expenses of the study constitute the suggestions to reduce the carbon emission as a result of reducing the emission consumption of the automotive supplier industry, the effects of the carbon footprint and the evaluation of the effects of the carbon footprint on human health and climate change, and the correct and efficient use of energy consumption. It is aimed to eliminate the negative effects of carbon regulation in limiting the scope of the European Green Agreement with the“Green Transformation in the Automotive Sector”Ur-Ge project, which is implemented with the support of the Ministry of Commerce and the guidance service of the Automotive Exporters Association for exporters for 3 years. The average annual emission amount examined in this thesis is 250 328 tons of CO2 eq. was calculated as. The place where the first purchased raw materials are located, with an emission rate of 95.1% according to emission calculations. 3.7% of the emission is electricity consumption, 1.0% is post-production logistics and transportation operations. Evaluation of the carbon footprint has been evaluated and concrete solution proposals have been tried to be developed. After the 10 applications proposed to ensure energy recovery, the total energy saving amount is calculated as 4 715 110 kWh, the total annual saving amount is 15 671 544 TL, and the total amount of emissions to be prevented is 2004.76 tons/year. In order to reduce the carbon footprint, especially the use of electrical energy as an alternative, the choice of clean energy consumption (for example, the use of solar energy, the installation of solar panels), the amount of emissions prevented after energy use applications have been emphasized and cost calculations related to this have been included.