Glikolat türevi yeni koku bileşiklerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of new fragrance compounds glycolate derived
  1. Tez No: 824070
  2. Yazar: CENGİZHAN TAŞDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET HAKAN ÜNGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada hoş kokulu yeni glikolat bileşikleri elde etmek amacıyla, iki farklı ester kısmı içeren dokuz adet bileşik sentezlenmiştir. Sentez yöntemi alkil 2-klorasetik asitlerin çözücü ortamında çeşitli organik asitlerin sodyum tuzları ile nükleofilik substitüsyonunu temel almıştır. Ürünler ekstraksiyon ve kristalizasyon metotları ile saflaştırılmıştır. Numunelerin yapıları 1H NMR, 13C NMR ve FT IR analizleri ile ispatlanmıştır. Ürünlerin koku özellikleri, benzer koku karakterine sahip örnekler dikkate alınarak tez ekibi tarafından ortaya konulmuştur. Genel olarak sinnamik asit türevi ürünler balzamik ve tarçınımsı kokarken, metakrilat türevleri gülsü, çiçeksi ve mantarımsı koku özelliğine sahiptir. 3f bileşiğinin parfümeri formülizasyonuna girebilecek potansiyele sahip olduğu belirtildi.
Özet (Çeviri)
In this study, nine compounds containing two different ester groups were synthesized in order to obtain new glycolate compounds with a pleasant smell. The synthesis method is based on the nucleophilic substitution of alkyl 2-chloroacetic acids with sodium salts of various organic acids in reaction media. The products were purified by extraction and crystallization methods. The structures of the samples were proved by 1H NMR, 13C NMR and FT IR analysis. The odour characteristics of the products were revealed by the thesis team by considering the samples with similar odour characteristics. In general, cinnamic acid derivative products smell balsamic and cinnamon-like, while methacrylate derivatives have rosy, floral and mushroom odour characteristics. It was noted that compound 3f has the potential to enter perfumery formulation.