Otomotiv sektöründe ölçüm sistemleri analizinin önemi, maliyete etkisi ve bir uygulama
Analysis of measuring systems and practice in the automotive industry
  1. Tez No: 961012
  2. Yazar: EMRE BİRİKTİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde müşteri beklentilerinin artması ve kalite standartlarının sürekli değişmesi, işletmelerin rekabet güçlerini sürdürebilmeleri için ürün ve hizmetlerine müşterilerin taleplerini etkin bir şekilde yansıtmasını zorunlu kılmıştır. Bu doğrultuda, otomotiv ana sanayisinde faaliyet gösteren firmalar, tedarik ettikleri parçaların ölçüm verilerinin güvenilirliğini sağlamak amacıyla alt tedarikçilerinden ölçüm sistemlerini analiz etmelerini talep etmektedir. Tedarikçilerin de ölçüm sistemlerinden kaynaklanan varyansları belirleyerek süreçlerini iyileştirmeleri beklenmektedir. Bu bağlamda, otomotiv sektörüne parça üreten yan sanayi firmalarının, üretim süreçlerinde ölçüm sonuçlarının doğruluğunu değerlendirmesi ve ölçüm sistemi analizlerini gerçekleştirmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, IATF 16949 kalite yönetim sistemi kapsamında ölçüm sistemleri analizinin otomotiv sektöründeki önemini ortaya koymayı ve bu analizleri ilk kez uygulayacak firmalara yol gösterici bir örnek sunmayı amaçlamaktadır. Araştırma, otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bir işletmede yürütülmüş olup; üç kalite kontrol operatörüne seri üretimden seçilen on adet numune parça üzerinde üçer kez ölçüm yaptırılarak toplam 90 veri toplanmıştır. Elde edilen veriler Nicel MSA – ANOVA yöntemi kullanılarak analiz edilmiş ve ölçüm sisteminden kaynaklanan varyanslar; parçalar, operatörler, parça-operatör etkileşimi ve ölçüm cihazı hatası olmak üzere dört kategori altında değerlendirilmiştir.Araştırma sonuçları, işletmenin ölçüm sisteminin mevcut şartlarda kabul edilebilir düzeyde olduğunu ancak sürekli iyileştirmelerle daha da geliştirilebileceğini göstermiştir. Ayrıca, ölçüm sistemleri analizlerinin işletme süreçlerindeki kalite iyileştirmeye katkısının yanı sıra, maliyetlere olan etkileri de incelenmiş ve bu analizlerin, hatalı üretimin ve yeniden işleme bağlı maliyetlerin azaltılmasında önemli rol oynadığı tespit edilmiştir. Elde edilen geri bildirimlerin, işletmenin sürekli iyileştirme çalışmalarına ve maliyet etkin yönetimine doğrudan katkı sağladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, increasing customer expectations and continuously evolving quality standards have made it imperative for businesses to effectively reflect customer demands in their products and services to maintain their competitive advantage. In this context, firms operating in the automotive main industry require their suppliers to analyze their measurement systems to ensure the reliability of measurement data of the supplied parts. Suppliers are expected to identify variances originating from their measurement systems and improve their processes accordingly. Therefore, it is critical for subcontractor companies producing parts for the automotive sector to evaluate the accuracy of measurement results in their production processes and perform measurement system analyses.This study aims to emphasize the importance of measurement systems analysis within the automotive sector in accordance with the IATF 16949 quality management system requirements and to provide a guiding example for companies implementing these analyses for the first time. The research was conducted in a company operating in the automotive industry, where three quality control operators measured ten sample parts selected from serial production three times each, resulting in a total of 90 measurement data points. The collected data were analyzed using the Quantitative MSA – ANOVA method, evaluating variances caused by the measurement system in four main categories: parts, operators, part-operator interaction, and measurement device error. The analysis results indicated that the current measurement system is at an acceptable level but can be further improved through continuous enhancements. Additionally, the effects of measurement systems analyses on quality improvement processes as well as costs were examined, revealing that these analyses play a significant role in reducing costs associated with defective production and rework. It was concluded that the feedback obtained directly contributes to the company's continuous improvement efforts and cost-effective management.