ALİAĞA İLÇESİNDE SU AYAK İZİ ANALİZİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR SU YÖNETİM STRATEJİLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ
ANALYSIS OF WATER FOOTPRINT AND DEVELOPMENT OF SUSTAINABLE WATER MANAGEMENT STRATEGIES IN ALIAĞA DISTRICT
- Tez No: 1012603
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET YUNUS PAMUKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde artan sanayileşme ve iklim değişikliği, su kaynakları üzerindeki baskıyı artırmakta ve sürdürülebilir yönetim stratejilerini zorunlu kılmaktadır. Bu çalışma, İzmir ili Aliağa ilçesinin su tüketim yapısını Su Ayak İzi (SAİ) metodolojisi çerçevesinde mavi, yeşil ve gri su bileşenleri üzerinden analiz etmeyi amaçlamaktadır. Aliağa, yoğun sanayi tesisleri, liman faaliyetleri ve organize sanayi bölgeleri ile su yönetimi açısından kritik bir bölgedir. Çalışma kapsamında 2014-2023 yılları arasındaki veriler incelenmiştir. Aliağa ilçesinde toplam su tüketiminin on yıllık süreçte yaklaşık %50 oranında arttığı tespit edilmiştir. 2023 yılı verilerine göre ilçenin mavi su ayak izi 172.143 m3/yıl olarak hesaplanmış, kişi başı mavi su ayak izi ise 1,62 m3/kişi-yıl (4,4 L/kişi-gün) olarak belirlenmiştir. Yeşil su ayak izi analizi kapsamında, meteorolojik veriler ve tarım alanları değerlendirilmiş ve yıllık toplam yeşil su ayak izi 65.952.856 m3/yıl olarak hesaplanmıştır. Bu tüketimin büyük bir kısmının tarla bitkileri ve zeytinliklerden kaynaklandığı görülmüştür. Gri su ayak izi bileşeni, bölgedeki sanayi tesislerine ait kirletici verilerinin kısıtlı olması nedeniyle nitel olarak değerlendirilmiştir. Potansiyel kirlilik yükünün alıcı ortam üzerindeki baskısı metodolojik olarak ortaya konulmuştur. Araştırma bulguları, Aliağa ilçesinde su talebinin büyük ölçüde sanayi faaliyetlerine dayalı olduğunu ve şebeke suyu üzerindeki baskının arttığını göstermektedir. Elde edilen veriler ışığında, atıksu geri kazanım oranlarının artırılması, şebeke kayıp-kaçaklarının azaltılması ve sanayide proses suyu optimizasyonu gibi sürdürülebilir su yönetim stratejileri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing industrialization and climate change exert significant pressure on water resources today, making sustainable management strategies essential. This study aims to analyze the water consumption structure of the Aliağa district in İzmir within the framework of the Water Footprint (WFP) methodology, focusing on blue, green, and grey water components. Aliağa is a critical region for water management due to its intensive industrial facilities, port activities, and organized industrial zones. Within the scope of the study, data between 2014 and 2023 were examined, revealing that the total water consumption in the Aliağa district increased by approximately 50% over the ten-year period. According to 2023 data, the blue water footprint of the district was calculated as 172,143 m3/year and the blue water footprint per capita was determined as 1.62 m3/person.year (4.4 L/person.day). Within the green water footprint analysis, meteorological data and agricultural areas were evaluated, and the total annual green water footprint was calculated as 65,952,856 m3/year. It was observed that a significant portion of this consumption originates from field crops and olive groves. The grey water footprint component was evaluated qualitatively due to limited pollutant data from industrial facilities in the region, and the pressure of potential pollution loads on the receiving environment was presented methodologically. The research findings indicate that water demand in Aliağa is largely driven by industrial activities, increasing the pressure on the municipal water network. In light of the findings, sustainable water management strategies such as increasing wastewater recovery rates, reducing network leakages, and optimizing process water in industry have been proposed.