Minkowski uzayında ph-helis eğriler
Ph-helical curves in Minkwski space
  1. Tez No: 824112
  2. Yazar: EREN CAN ÖZBAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmıdır. İkinci bölümde, tezde kullanılmış olan Öklid 3-uzayı ve Minkowski 3-uzayındaki bazı temel kavramlar ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, Minkowski 3-uzayında PH-Eğriler için karakterizasyon elde edilmiş ve örnek verilmiştir. Dördüncü bölümde ise, Minkowski 3-uzayında PH-Helis eğrileri elde etmek için eğrinin bulunduğu düzlemin casual karakterine göre incelenerek bir karakterizasyon verilmiş ve örneklendirilmiştir. Son olarak beşinci bölümde, Minkowski 3-uzayında PH-Eğri ve PH-Helis eğri ile ilgili elde edilen sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first section is the introduction. In the second section, the basic concepts and the theorems in Euclidean 3-space and Minkowski 3-space are given. In the third section, a characterization for the PH-Curves in Minkowski 3-space is constructed and an example is given. In the fourth section, a characterization is given to obtain PH-Helical curves in Minkowski 3-space according to the casual character of the plane in which the curve is located and examples are given. Finally, in the fifth section, the results obtained for PH-Curves and PH-Helical curves in Minkowski 3-space are given.