المسيح بن يوسف في التراث الديني اليهودي
Yahudi dini mirasında Mesih b. Yusuf
  1. Tez No: 824114
  2. Yazar: MUHAMMAD BADRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANMAR AHMAD MUHAMMED
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 344
Özet
Zamanın sonu, tarihin başlangıcından beri insanı meşgul etmiştir. Statü ve pozitivizm dahil olmak üzere buna pek çok cevap verilmeye çalışılmıştır. Gerek olaylar ve şahıslar, gerek rivayetler ve Metinler ve gerekse kutsi inanç ve pozitif çabalar açısından çokları bu konuyla meşgul olmuştur. Dini yorumlar, gerek vahiy gerekse hayale dayalı olarak dini metinlerden yola çıkarak olacakların ne olacağına dair bir fikir sunmaya çalışmışlardır. Yahudilerin veya İsrailoğullarının da diğer kavimler gibi ahir zaman olaylarına inanmaları ve bunları anlatmaları söz konusuydu. Yahudi dini metinlerinin yorumcuları, ahir zaman olaylarını ve bunlarla ilgili kutsallaştırdıkları konuları sunmaya çalışmışlardır. Ancak İslam ve Arap halkları olarak İbrani dili ve kültürüne olan mesafemiz, onların yazdıklarıyla bizim öğrendiklerimiz arasında bir uçurum yaratmış ve bu nedenle pek azına ulaşabilmiş bulunuyoruz. Bir giriş, üç ana bölüm ve bir Sonuçtan oluşan bu tezimizde araştırmacı, yalnızca zamanın olaylarının değil, aynı zamanda ahir zamanla ilişkilendirilen en önemli şahsiyetlerden biri, yani olaylarda önemli bir rolü olan“Mesih İbn Yusuf”a dair Yahudi anlatısının bir resmini sunmaya çalışmaktadır. Araştırmacı, tez üzerinde bu karakterin yapısını oluşturmaya, sunmaya ve ardından onu ahir zaman olaylarıyla ilişkilendirmeye çalışacaktır. Araştırmacı, birinci bölümde Mesih kavramını dilsel ve deyimsel olarak tanıtmakta ve ardından birçok medeniyette kurtarıcı kişiliğin varlığını ele almakta; ardından da üç semavi dindeki varlığını aktarmaktadır. İkinci bölümde araştırmacı, çalışmanın ana konusu olan şahsiyete, onun duyurulmasından başlayarak, zuhuruna, ortaya çıktığı yerlere, Yahudi dini sembolleri ile ilişkisine ve Yahudilerin dua ve namazları ile obstetrik hayat ağacı gibi ritüellerinde ruhani hayat ve dinle olan ilişkisine değinmiştir. Üçüncü bölümde araştırmacı, bu kişiliğin ortaya çıkışından sonuna kadar ortaya çıkan kişi ve olaylar açısından bu şahsiyetleri ahir zaman olaylarıyla ilişkilendirmiş; son Yahudi öyküsünü, bu karakteri nasıl sunduğu ve ona nasıl inandığını incelemeye çalışmıştır. Araştırmacı, karşılaştırmalı çalışmalarda bu yeni araştırmayı İslam kütüphanesine katmak ümidiyle, özellikle İbranice kaynaklara hakimiyetinin ışığında, bu araştırma sırasında hakkında yazılmamış yeni bir şeyler bulmaya çalışmaktadır
Özet (Çeviri)
Man has been preoccupied with the end of time since the dawn of history. Many various heavenly and earthly answers have been proposed. Many people have been deeply absorbed in thought with the apocalypse, in terms of events, figures, narrations, and both sacred and diligent texts. Religious interpretations have attempted to predict what would happen based on revelations and creativity. The Jews, like other nations, believed in the events of the End of Times and warned about them. Commentators on Jewish religious scriptures have attempted to present apocalyptic events and what they have sanctified. Few of them have been accessible because of the gap between what they wrote and what we now know due to our turning away from the Hebrew language and culture as Muslim and Arab peoples. In this thesis, which consists of an introduction, three main parts, and a conclusion, the researcher attempts to paint a picture of the Jewish narrative of not only the apocalyptic events but also of one of the most significant figures associated with the End of Times, namely“Messiah son of Juseph”, who plays an essential part in the events. The researcher will attempt to develop and present this character's structure in the thesis before connecting it to the events of the End of Times. The researcher explores the existence of saviors in various civilizations and explains the idea of the Messiah in the first section. He then provides evidence of the Messiah's existence in the Revealed religions. The researcher explored the personality, the primary objective of the study, in the second section, he discussed how the Messiah was announced, how he appears, where he arouses how it relates to Jewish religious symbols, the way it's connected to spiritual life and religion in Jewish prayers and rituals like the obstetric tree of life. The researcher attempts to investigate the Jewish story, how they portrayed this character, and how they believe in it. In the third section, he correlates the Messiah with the events of the end times in terms of the individuals and events that develop from his emergence. The researcher looks for something novel that was not previously written about at the time of this research, especially in light of his knowledge of Hebrew sources, in the hope of adding this new research to the Islamic library in comparative studies.