Annelerin ebeveyn tutumları ile duygu düzenlemelerinin çocukların iyi oluşuyla ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship of mothers' parent attitudes and emotion regulations and children's wellbeing
  1. Tez No: 824158
  2. Yazar: SEVDA SAMANGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU YALMAN POLATLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmada, annelerin ebeveyn tutumları ile duygu düzenlemelerinin okul öncesi eğitime devam eden 5 yaş grubundaki çocukların iyi oluşuyla ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu; 2022-2023 Eğitim Öğretim döneminde İstanbul Anadolu yakasındaki Kadıköy, Üsküdar, Ümraniye ilçelerine bağlı anasınıfı ve anaokullarında okul öncesi eğitimine devam eden 381 çocuk ve bu çocukların annelerinden oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında Sosyal Duygusal iyi Oluş ve Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (PERİK), Anne Baba Çocuk Yetiştirme Tutumları Ölçeği (ABTÖ) A Formu, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Formu ve Kişisel Bilgi Formları kullanılmıştır. İyi oluş değişkenine ilişkin ölçme aracı okul öncesi çocuklarının adına okul öncesi öğretmenleri tarafından doldurulmuştur. Araştırmanın öne sürülen problemlerini yanıtlayabilmek için Pearson Korelasyon Analizi ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Korelasyon analizi sonucunda elde edilen bulgulara göre; çocukların iyi oluşu ile annelerin demokratik tutumları arasında pozitif, baskıcı otoriter tutumlarıyla ise negatif ilişki bulunmaktadır. Bununla birlikte çocukların iyi oluşları ile annelerin duygu düzenleme güçlükleri arasında negatif bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca annelerin duygu düzenleme güçlükleri ile demokratik tutumları arasında negatif, baskıcı otoriter tutumları arasında ise pozitif ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Regresyon analizi sonucunda elde edilen bulgulara göre; annelerin baskıcı-otoriter tutumunun çocukların iyi oluş düzeyini negatif yönlü anlamlı düzeyde yordadığı ve annelerin demokratik tutumunun ise çocukların iyi oluş düzeylerini pozitif yönlü anlamlı düzeyde yordadığı tespit edilmiştir. Ayrıca bağımsız değişkenlerden olan annenin (yaşı, eğitim durumu, medeni durumu, çalışma durumu ve gelir durumu) ile çocukların (kardeş sayısı ve doğum sırasının) çocukların iyi oluş düzeylerini anlamlı düzeyde yordamadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte çocukların iyi oluşunu; cinsiyetin negatif yönlü, okula devam etme süresinin ise pozitif yönlü anlamlı düzeyde yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to examine the relationship between mothers' parental attitudes and emotional regulation with the well-being of children in the 5- year-old age group attending preschool education. The study group of the research consists of 381 children and their mothers who continue their preschool education in kindergartens and nursery classes in the districts of Kadıköy, Üsküdar, and Ümraniye, which are among the districts of the Anatolian side of Istanbul, in 2022- 2023 academic year. In the collection of data; Social Emotional Well Being and Pyscological Resilence Scale (PERİK), Parental Attitude Scale (PAS)-A Form, Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS)-Short Form, and personal information forms were used. The measurement tool for the variable of well-being was filled in on behalf of the preschool children by the preschool teachers. Pearson Correlation Analysis and Multiple Linear Regression Analysis were used to answer the proposed problems of the research. According to the findings obtained as a result of the correlation analysis; There is a positive relationship between the well-being of children and the democratic attitudes of mothers, and a negative relationship with their oppressive authoritarian attitudes. However, a negative relationship was found between the well-being of children and the difficulties of emotional regulation of mothers. In addition, it was concluded that there was a negative relationship between mothers' emotional regulation difficulties and their democratic attitudes and a positive relationship between their oppressive authoritarian attitudes. According to the findings obtained as a result of the regression analysis, it has been determined that the oppressive-authoritarian attitude of mothers predicts the well-being level of their children at a negative significant level, and the democratic attitude of mothers predicts the well-being levels of children at a positive significant level. In addition, it was concluded that the mother's (age, educational status, marital status, work status, income status) and the child (number of siblings and birth order) which are independent variables, do not significantly predict the well-being levels of their children. However, it has been found that the well-being of children is predicted by gender at a negative significant level and the duration of school attendance at a positive significant level.