Understanding people's perceptions of wetlands in Denver, co
Colorado Denver'daki insanların ıslak alan algısını anlama
  1. Tez No: 824159
  2. Yazar: MERYEM BİHTER BİNGÜL BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. CHARLİE CHASE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Colorado at Denver
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Algılanan peyzaj alanlarından biri olan ıslak alanlar, dünyanın en önemli ekosistemlerinden biridir. Islak alanlar, diğer kompleks ekosistemler gibi, biyolojik ve insan sistemlerinin devamlılığını sağlarlar. Islak alanlar her zaman önemlidir ancak insanlar ne kadar kritik öneme sahip olduğunu gün geçtikçe fark etmeye başlamışlardır. Buna rağmen, ıslak alanların su kalitesi, yaban hayatı yaşam ortamı, rekreasyonel ve estetiksel fonksiyonları gibi özelliklerinin iyi bilindiğini söylemek kolay değildir. Bazı yeni çalışmalar, insanların ıslak alan ekosistemlerini nasıl anladığının ve algılayacağının bilinmesinin, ıslak alanların tasarımı için gerekli bir ilk adım olduğunu göstermektedir. Islak alanlar, insanların yaşadığı, çalıştığı ve zaman geçirdiği yerlere yakın oldukları için, insanların algıları üzerinde önemli bir role sahiptir. Bu tez kapsamında, Colorado Denver' daki insanlara evet / hayır soruları, kategori seçimleri ve açık uçlu soruların yer aldığı iki kısımdan oluşan bir anket uygulanarak, onların ıslak alanları nasıl algıladıkları araştırılmıştır. Birinci bölüm, ıslak alanların algılanması ve diğer bölüm ise ıslak alanların işlevleri hakkındaki bilginin ölçülmesi ile ilgilidir. Katılımcılar ıslak alanlara komşu olarak yaşayanlar, ıslak alan kullanıcıları, genc kullanıcılar ve ayrıca ıslak alanlarla ilgili konferansa katılanlardan oluşmaktadır. Sonuçlar, ıslak alanları kullanan insanların farklı bakış açılarına ve ıslak alan bilgisine sahip olduklarını göstermektedir. Anket sonuçları, katılımcıların ıslak alan peyzajının farkında olduğunu göstermektedir ve kentsel ıslak alanların rahatsız edici mekanlar veya boş kullanışsız arazi olduğunu düşünmemektedirler. Hatta, katılımcılar, ıslak alan ekosisteminin işlevlerine karşı güçlü bir algıya sahiptir. İnsanların beklentileri ve deneyimleri başarılı bir ıslak alan tasarımı için önemli faktörlerdir. Sonuçlara göre; ıslak alan peyzajının bir tema olarak tanımlanması, ziyaretçi deneyimleri kalitesinin geliştirilmesi, ve ıslak alanların kentsel yaban hayatına daha iyi yaşam alanı sağlaması gibi parametreler ıslak alan tasarımında öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Wetlands, one of the perceived landscape areas, are one of the most important ecosystems of the earth. Wetlands, like other complex ecosystems, provide continuity of biological and human systems. Wetlands are always important, but day-by-day people are beginning to recognize how critical they are. However, it is not easy to say that wetlands are well known for functions such as water quality, wildlife habitat, recreation, and aesthetics. Some recent studies illustrate that knowing how people understand and perceive wetland ecosystems is a necessary first step for designing wetlands. Wetlands have a crucial role on people's perception as they are often in close proximity to where people live, work and play. The research presented in this paper explores how people perceive wetlands in the metro Denver,Colorado area by conducting a survey that contained yes/no questions, category selections, and open-ended questions organized into the two parts. One part is about the perception of wetlands and the other is knowledge of wetlands functions. Participants include; community members adjacent to wetlands, youth in the area, people encountered in wetland areas, and participants in watershed and other events. The results demonstrate that people who use wetland areas have varying perspectives and knowledge of wetlands. Results of the survey show that the study participants are aware of the wetland landscapes. The study participants do not consider urban wetlands nuisance environments or a wasteland of land. In fact, the participants in wetlands have intense perception to the functions of wetland ecosystem. People's expectations and experiences are all important factors for the success of the designing of urban wetlands. Based on the results, some parameters for the designing wetlands include identifying wetland landscape as a theme, developing quality of visitor experiences, improving habitat for urban wildlife.