Analyses of health and health related policies in Turkey
Türkiye'de sağlık ve sağlıkla alakalı politikaların analizleri
- Tez No: 824181
- Danışmanlar: PROF. JOHN WILDMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Halk Sağlığı, Sağlık Yönetimi, Econometrics, Public Health, Healthcare Management
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Newcastle University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Bu tez, Türkiye'de sağlık ve doğurganlık alanındaki eşitsizlikleri ve sağlık ve doğurganlığa ilişkin politikaların etkisini incelemektedir. Dört ampirik çalışmadan oluşan; (i) zaman içindeki sosyoekonomik farklılıkları analiz etmek, (ii) bölgesel farklılıkları analiz etmek, (iii) sağlık reformunun etkilerini incelemek ve (iv) zorunlu eğitimin etkilerini incelemek; Araştırmada bir dizi sağlık ve doğurganlık göstergesi için ekonometrik yöntemler kullanılıyor. Çalışmalarda, Türkiye Demografik Verileri kullanılarak Konsantrasyon Endeksleri, Konsantrasyon Endekslerinin Ayrıştırılması, Oaxaca-Blinder Ayrıştırılması, Merkezi Etki Fonksiyonu Regresyon Ayrıştırılması, farklar arasındaki fark, regresyon süreksizlik tasarımı ve araç değişkenler dahil olmak üzere bir dizi ölçüm ve ekonometrik teknik uygulanmaktadır. ve Sağlık Araştırması. Tez, düşük sosyoekonomik statüye sahip kadınların nispeten daha yüksek çocuk sayısına ve çocuk ölümlerine sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Buna karşılık, nispeten daha düşük kürtaj ve doğum kontrolüne sahipler. Ayrıca çocuk ölümlerinde gelire bağlı eşitsizlikler zamanla artarken, kürtaj ve doğum kontrolündeki eşitsizlikler azaldı. Ayrıca zenginlik, yaş ve eğitim sağlıktaki eşitsizliklerle ilişkilendirilirken, Türkiye'nin gelişmiş bölgelerinde yaşamak da doğurganlıktaki eşitsizliklerde etkili oluyor. Sonuçlar, Türkiye'nin batısında obezite konusunda gelişmiş ülkelerde olduğu gibi zengin yanlısı eşitsizlikler olduğunu, doğu Türkiye'de ise gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi yoksul yanlısı eşitsizlikler sergilediğini ortaya koyuyor. Yaş, eğitim ve etnik köken, Türkiye'nin gelişmiş (batı) ve gelişmekte olan (doğu) bölgeleri arasındaki obezite farkıyla ilişkilendirilirken, zenginlik ve etnik köken de bu bölgeler arasındaki gelire bağlı obezite eşitsizliklerinden sorumlu. Ayrıca sağlık hizmetlerine erişimin arttırılmasının, Türkiye'nin gelişmekte olan kesimlerinde çocuk ölümlerini ve çocuk sayısını azalttığı da tespit edilmiştir. Tam tersine erişimi genişleten politikalar gelişmiş kesimde neredeyse etkisiz kalıyor. Son olarak, zorunlu eğitimin uzatılmasının yalnızca seçilen eğitim göstergelerinde iyileşmelere yol açmadığı; aynı zamanda çocuk sayısını ve çocuk ölümlerini de azaltır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates inequalities in health and fertility and the impact of health and fertility related policies in Turkey. Consisting of four empirical studies; (i) analysing socioeconomic variations over time, (ii) analysing regional variations, (iii) examining the effects of healthcare reform, and (iv) examining the impacts of compulsory schooling; the research employs econometric methods for a range of health and fertility indicators. The studies apply a range of measurements and econometric techniques including, Concentration Indices, Decomposition of Concentration Indices, Oaxaca-Blinder Decomposition, Recentered Influence Function Regression Decomposition, difference-in-differences, regression discontinuity design and instrumental variables using the data from the Turkish Demographic and Health Survey. The thesis reveals that women with lower socioeconomic status have relatively higher number of children and child mortality. Contrastingly, they have relatively lower abortion and contraception. In addition, income related inequalities in child mortality have increased over time while the inequalities in abortion and contraception have decreased. Also wealth, age and education are associated with inequalities in health, while living in the developed parts of Turkey is also influential for inequalities in fertility. Results suggest that western Turkey has pro-rich inequalities in obesity, similar to developed countries, while eastern Turkey exhibits pro-poor inequalities, similar to developing countries. Age, education and ethnicity are associated with the obesity gap between developed (western) and developing (eastern) parts of Turkey while wealth and ethnicity account for the income related obesity inequalities between these regions. Additionally, it is found that extended access to healthcare reduces child mortality and the number of children in the developing part of Turkey. On the contrary, the policies extending access are almost ineffective in the developed part. Finally, it is discovered that the extension of compulsory schooling not only leads to improvements in selected educational indicators; but also reduces the number of children and child mortality.