Sağlık turizmi alanında yapılan lisansüstü tezlerin amaç ve yöntem bakımından incelenmesi
Analysis of postgraduate theses in the field of health tourism in terms of objectives and methodology
- Tez No: 913712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Turizm, Healthcare Management, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Turizmi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Turizmi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de sağlık turizmi alanında yapılan lisansüstü tezlerin amaç ve yöntem bakımından incelenmesini amaçlanmıştır. Sağlık turizmi, tüm dünyada hızla büyüyen bir sektör olup, Türkiye de bu alanda önemli bir destinasyon haline gelmiştir. Sağlık hizmetlerinin kalitesi, coğrafi avantajlar ve uygun maliyetler, Türkiye'yi yabancı hastalar için cazip kılmaktadır. Sağlık turizmi üzerine yapılan akademik çalışmaların bu alanın literatürünün gelişmesinde önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle bu tezlerin bilimsel araştırma ilke ve kriterlerine uygun hazırlanması elde edilecek bilgi ve bulguların geçerliği açısından önemlidir. Bu nedenle bu araştırmada Türkiye'de sağlık turizmi alanında yapılan lisansüstü tezlerin amaç ve yöntem bakımından incelenmesini amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda sağlık turizmini konu alan tezlerin amaç, araştırma modeli, örneklem, veri toplama araçları ve veri analizi başlıkları incelenmiştir. Araştırma kapsamında 2010-2024 yılları arasında sağlık turizmi konulu 271 yüksek lisans ve doktora tezi analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları, tezlerin büyük bir kısmının nitel yöntemlere dayandığını ancak yöntemlerin açıkça tanımlanmasında ve örneklem seçiminde eksiklikler bulunduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle, araştırma yöntemlerinin detaylandırılmaması ve geçerlilik-güvenilirlik analizlerinin yetersizliği dikkat çekmektedir. Ayrıca, betimsel istatistikler ve içerik analizi gibi temel yöntemlerin yaygın kullanıldığı, ancak yapısal eşitlik modeli ve regresyon analizi gibi ileri düzey tekniklerin sınırlı kaldığı tespit edilmiştir. Bu durum, sağlık turizmi araştırmalarının bilimsel derinliğini artırmak için daha karmaşık istatistiksel analizlere ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, sağlık turizmi alanındaki akademik çalışmaların daha sistematik bir yaklaşımla gerçekleştirilmesi ve metodolojik eksikliklerin giderilmesi önerilmektedir. Bu, sağlık turizmi politikalarının geliştirilmesine ve Türkiye'nin uluslararası rekabet gücünün artırılmasına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the objectives and methodologies of postgraduate theses conducted in the field of health tourism in Turkey. Health tourism is a rapidly growing sector worldwide, and Turkey has become an important destination in this field. The quality of healthcare services, geographical advantages, and cost-effectiveness make Turkey an attractive option for foreign patients. Academic studies on health tourism play a crucial role in advancing the literature in this area. Thus, it is essential for these theses to be prepared in accordance with scientific research principles and criteria to ensure the validity of the knowledge and findings obtained. Therefore, this research aims to examine the objectives and methodologies of postgraduate theses conducted in the field of health tourism in Turkey. In line with this purpose, the objectives, research models, samples, data collection tools, and data analysis sections of the theses related to health tourism were analyzed. The study analyzed 271 master's and doctoral theses on health tourism published between 2010 and 2024. The findings reveal that most theses are based on qualitative methods but lack clear definitions of methodologies and have shortcomings in sample selection. Notably, research methods were not detailed sufficiently, and validity-reliability analyses were found to be inadequate. Moreover, while descriptive statistics and content analysis are commonly employed, advanced techniques such as structural equation modeling and regression analysis are limited. This indicates a need for more sophisticated statistical analyses to enhance the scientific depth of health tourism research. In conclusion, it is recommended that academic studies in the field of health tourism be conducted with a more systematic approach and that methodological deficiencies be addressed. This will contribute to the development of health tourism policies and enhance Turkey's international competitiveness.