Duygusal bulaşmanın tükenmişlik üzerindeki etkisini belirlemeye yönelik bir araştırma
A study on the impact of emotional contagion on burnout: A case of healthcare professionals at Kütahya Evliya Çelebi Training and Research Hospital
- Tez No: 824230
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİRE DERYA ERGUN ÖZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, sağlık çalışanlarının duygusal bulaşması ile tükenmişliği arasındaki ilişkinin incelenmesi ve duygusal bulaşmanın, sağlık çalışanlarının tükenmişliği üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bununla bilikte çalışmada, bireylerin yüz ifadelerini, seslerini ve hareketlerini otomatik olarak taklit etme eğilimi olarak tanımlanan duygusal bulaşmanın, olumlu duygular ve olumsuz duygular boyutları ile fiziksel, duygusal ya da zihinsel dermansızlık eşliğinde motivasyon ve performans düşüklüğü; kişinin kendisi ve diğerlerine gösterdiği olumsuz tavırlar olarak tanımlanan tükenmişlik ve duygusal tükenme, duyarsızlaşma, kişisel başarıda azalma boyutları arasındaki ilişki incelenerek duygusal bulaşmanın tükenmişlik üzerindeki etkisine odaklanılmıştır. Ayrıca bu çalışmada değişkenler ile ilgili yapılmış araştırmalardan yararlanılarak kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır. Çalışmanın uygulama kısmı Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan 220 sağlık çalışanı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada veri toplama yöntemi olarak anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programında analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde faktör analizi, güvenirlilik testi, normallik testi, t-testi, anova testi, regresyon ve kolerasyon analizleri uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, sağlık çalışanlarının duygusal bulaşmalarında olumlu duyguların artmasının tükenmişliği azalttığı, olumsuz duyguların bulaşmasının artmasının ise tükenmişliği arttırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between emotional contagion and burnout of health workers and to determine the effect of emotional contagion on burnout of health workers. However, in the study, emotional contagion, which is defined as the tendency of individuals to automatically imitate facial expressions, voices and movements, has positive emotions and negative emotions dimensions, and low motivation and performance accompanied by physical, emotional or mental weakness; The effect of emotional contagion on burnout was focused on by examining the relationship between burnout and emotional exhaustion, depersonalization, and decrease in personal achievement, which are defined as negative attitudes towards oneself and others. In addition, in this study, a comprehensive literature review was conducted by making use of the studies on the variables. The application part of the study was carried out on 220 health workers working in Kütahya Evliya Çelebi Training and Research Hospital. Questionnaire technique was used as data collection method in the study. The data obtained from the research were analyzed in the SPSS 25.0 package program. Factor analysis, reliability test, normality test, t-test, anova test, regression and correlation analyzes were used to evaluate the data. As a result of the research, it was seen that the increase of positive emotions in the emotional contagion of health workers decreased the burnout, while the increase in the contagion of negative emotions increased the burnout.