Is online investor attention priced in cryptocurrency markets?
Kripto para piyasalarında çevrimiçi yatırımcı ilgisi fiyatlandırılıyor mu?
  1. Tez No: 824234
  2. Yazar: SEVGİ SÖYLEMEZGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, yatırımcıların çevrimiçi platformlardaki duyarlılığı ile kripto para getirileri arasındaki ilişkiyi incelemektedir. En büyük on kripto para birimi için Twitter, Reddit ve Google Trends'ten bir veri seti ile Temel Bileşen Analizi kullanarak bir Yatırımcı Duyarlılık Endeksi oluşturdum. Doğrusal regresyon, vektör otoregresyon ve uzun-kısa portföy yöntemlerini kullanarak, yatırımcıların dikkati ile getiriler arasındaki bağlantıyı açıklamaya çalışıyorum. Sonuçlar, Yatırımcı Duyarlılık Endeksi'nin kripto getirilerini açıklayamadığını, ancak ters ilişkinin oldukça anlamlı olduğunu gösteriyor. Bu bulgu, kripto para birimlerinin çevrimiçi platformlarda popüler hale geldiklerinde zaten fiyatlandırıldığı şeklinde yorumlanabilir, dolayısıyla verilerin temsil ettiği bireysel yatırımcı ilgisi, kripto varlıkların fiyatlarında etken bir faktor degildir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between investor attention on online platforms and cryptocurrency returns. Using a dataset from Twitter, Reddit, and Google Trends for the ten largest cryptocurrencies, I constructed an Investor Attention Index by employing Principal Component Analysis. Using linear regression, vector autoregression and a long-short portfolio methods, I explore the link between investor attention and returns. The results suggest that the attention index is not able to explain crypto returns, however, the inverse relationship is found to be highly significant. This finding may be interpreted as cryptocurrencies being already priced by the time they become popular on online platforms, hence the retail investor attention represented by the data is not a factor that affects the prices of crypto assets.