Google trends verileri ile kripto para ilişkisi: Bitcoin örneği
Crypto para relationship with google trends data: Bitcoin example
  1. Tez No: 557603
  2. Yazar: BÜNYAMİN ATA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYFUN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte toplumlar ödeme yapma, para transferleri ve ticaret yapmak için interneti kullanmaya başlamıştır. Bununla birlikte de dijital para kavramı toplumlar tarafından benimsenmiş ve hayatımızın önemli bir noktasına yerleşmiştir. Bu dijital para kavramının, kriptografik yapılar ile birleşmesi sonucunda şifreler ile korunan paralar ortaya çıkmıştır. Bu paralara en iyi örnek, 2008 yılında ortaya çıkan Bitcoin olmuştur. Başlangıçta büyük oranda online oyunlarda kullanılan Bitcoin zamanla popülerliğini artırmış ve pek çok satıcı tarafından ödeme birimi olarak kabul görmüştür. Son yıllarda fiyatlarındaki çok yüksek artış ve azalışlar ile yatırımcıların son derece ilgisini çekmektedir. Bu çalışmada, Bitcoin fiyatının ve Google Trends verilerinin 2010-2019 yılları arasındaki aylık verilerinden yararlanılarak, ARDL sınır testi ile Bitcoin fiyatı ile Google Trends verileri arasındaki kısa ve uzun dönemli etkileşim, Toda-Yamamoto nedensellik testi ile de bu değişkenler arasındaki nedenselliğin hangi yönde olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Yapılan ekonometrik analizlerin sonuçlarına göre; Bitcoin fiyatı ile Google Trends verileri arasında kısa ve uzun dönemli etkileşim olduğu ve bu değişkenler arasında iki yönlü bir nedenselliğin olduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla Bitcoin fiyatı arttıkça Google üzerinden Bitcoin kelimesi aranması veya tıklanması artmakta, aranma veya tıklanma arttıkça da Bitcoin fiyatı artış göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, societies began to use Internet for payments, money transfers and trade. However, the concept of digital money has been adopted by societies and has become an essential part of our lives. As a result of the combination of this digital currency concept with cryptographic structures, the currencies protected by passwords has emerged. The best example of this money was the Bitcoin, which emerged in 2008. Bitcoin, which was initially used in online games, has increased its popularity over time and has been accepted as a payment unit by many sellers. In recent years, with significant increases and decreases in the price, investors have given close attention to them. In this study, by using the Bitcoin price and the monthly data of the Google Trends data between the years 2010-2019, short and long-term interaction is tried to be revealed by using the ARDL boundary test and the direction of causality between these variables by using Toda-Yamamoto causality test is tried to be determined According to the results of the econometric analyses; it is found that there is a short and long-term interaction between Bitcoin price and Google Trends data, and a two-way causality between these variables. Therefore, as Bitcoin price increases, searching or clicking on Bitcoin on Google increases, as well as the bitcoin price increases as search or click increases.