Optimal discretionary monetary policy under persistent-transitory confusion over cost shock
Geçici-kalıcı maliyet şokları ayırt edilemediğinde takdire dayalı optimal para politikası
- Tez No: 824235
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HAKAN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada ABD Merkez Bankası'nın geçici enflasyon ile ilgili çokça tartışılan açıklamalarını Yeni Keynesyen bağlamında ve maliyet şokunun geçici ve kalıcı gözlenemeyen şokların toplamı olduğu eksik bilgi ortamında modelliyorum. Özellikle, politika yapıcıların ve özel sektörün bileşenler hakkında bilgi sahibi olmadığı ve bileşenlerin Kalman filtresi kullanılarak gözlemden yola çıkılarak kademeli olarak öğrenildiği durumu ele alıyorum. Politika yapıcı, bileşenleri öğrenmek için kestirim problemini çözmek durumundadır ve buna karşılık, özel sektör, politika yapıcının tahminini öğrenmek için merkez bankası iletişiminden faydalanmaktadır. Ardından, politika yapıcının tahminine bağlı olarak, özel sektörün optimizasyon problemi ve dolayısıyla Yeni Keynesyen ilişkileri belirlenir. Etki-tepki grafikleri bilgi eksikliğinin bir sonucu olarak kademeli öğrenme kaydetmektedir. Eğer şok kalıcıysa ve tahmini de kalıcı olarak gerçekleşiyorsa, enflasyonun ve dolayısıyla faizin (çıktı açığının) tam bilgi modeline kıyasla daha az yükseldiğini (düştüğünü) gözlemliyorum, ki bu politika yapıcı için daha tercih edilebilir bir sonuçtur. Bunun yerine, şok geçici olarak tahmin edilirse, enflasyonun tepkisi, dolayısıyla gerekli politika tepkisi önemli ölçüde daha fazladır. Bu durum, şok kalıcıyken geçici olarak adlandırmanın en iyi cevap olamayabileceği sonucuna varmamı sağlamaktadır. Daha sonra, çalışmama ihtiyati para politikası kapsamındaki refah kaybını şok kalıcıyken ve tahmini de bu şekildeyken inceleyerek devam ediyorum. Geçici şokun varyansı arttığında veya şok daha az kalıcı hale geldiğinde, çıkarsanan kalıcı şok ile eksik bilgi altındaki kaybın, mükemmel bilgiye göre daha az olduğunu bulmaktayım. Son olarak, modelimi geçici bileşene ilişkin sinyal tanıtarak genişletiyorum.
Özet (Çeviri)
In this study, I model the debated statements of Federal Reserve regarding transitory inflation in New Keynesian context and imperfect information about cost shock, where it is formulated as sum of unobserved persistent and transitory components. Specifically, I consider the case, in which policy maker and private agents are uninformed about the components and subject to a gradual recognition from observation using a Kalman filter. Policy maker solves the inference problem to learn the components, and, in turn, private agents rely on central bank speeches to learn policy maker's inferences. Then, based on policy maker's estimation, private agent's problem and, so New Keynesian relations are formulated. The responses with filtered variables incorporate progressive learning. In particular, when the true realization of the shock and its perception is persistent, the increase (decline) in inflation (output), therefore in interest rate is less compared to that of perfect information responses, creating a relatively desirable outcome for the policy maker. If instead shock is perceived as transitory and communicated as such, which was the case in Fed's statements, the response of inflation, hence the required policy response is significantly more pronounced. This leads me to conclude that it may not be the best response to announce that shock is transitory while it is not the case. Then, I continue studying welfare loss under discretionary policy when the estimation and the actual realization is persistent. I find that loss under imperfect information with an inferred persistent shock is smaller relative to that of perfect information when variance of the noise increases, and shock becomes less persistent. Lastly, I extend the model by introducing a signal on transitory component.