Betona gömülü çelik kompozit kolonların yangın etkisindeki davranışının sonlu elemenlar yöntemiyle analizi
Finite element analysis of the behavior of concrete encased steel composite columns under the influence of fire
- Tez No: 824237
- Danışmanlar: PROF. DR. BENGİ ARISOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Yüksek mukavemetli betona gömülü çelik kolonların dayanımını artırmak ve beton kullanımını azaltmak amacıyla kullanımı yaygınlaşmaktadır. Ancak, mevcut tasarım yönetmeliklerinde özellikle yüksek mukavemetli betona gömülü çelik kolonların yangın etkilerine karşı davranışıyla ilgili sınırlı bilgiler yer almaktadır. Bu tez, standart yangın şartlarına maruz kalan yüksek mukavemetli betona gömülü çelik kolonların yangın davranışını sayısal simülasyonlarla incelemeyi amaçlamaktadır. Termal gerilmelerin etkisi göz önünde bulundurularak yüksek mukavemetli betona gömülü çelik kolonların termomekanik modeli oluşturulmuş ve deneysel sonuçlarla doğrulanmıştır. Bu çalışma kapsamında narinlik oranının, eksantrikliğin, betonun mukavemeti ve yüksek mukavemetli betona gömülü çelik kolonların yangın davranışı üzerindeki etkileri parametrik çalışmalar aracılığıyla incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, çelik bölümün sıcaklığının kritik değerinden daha düşük olduğunu ve yüksek mukavemetli betona gömülü çelik kolonların yük taşıma kapasitesinin neredeyse eşit bir şekilde çekirdek betonu ve çelik bölümü tarafından sağlandığını göstermektedir. Ayrıca, narinlik oranı ve yük oranının yüksek mukavemetli betona gömülü çelik kolonların yangın dayanımı üzerinde önemli etkilere sahip olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
High-strength steel encased in concrete columns are utilized to enhance strength and reduce concrete consumption. However, current design regulations provide limited provisions specifically for the fire behavior of high-strength steel encased in concrete columns. This thesis presents a numerical simulation of the fire behavior of high-strength steel encased in concrete columns exposed to standard fire conditions. A thermo-mechanical model for these columns has been developed, considering the effects of thermal stresses and validated with experimental results. The influence of slenderness ratio, concrete strength, steel properties, and high-strength concrete on the fire behavior of these columns has been investigated through parametric studies. It has been observed that the temperature in the steel section remains below the critical value, and the load-carrying capacity of high-strength steel encased in concrete columns is almost equally shared between the core concrete and steel section. Additionally, the slenderness ratio and load ratio significantly affect the fire resistance of these high-strength steel encased in concrete columns.