The relationship among self-assessed oral competencies, teaching styles and teaching approaches of non-native EFL teachers at a state university in Türkiye
Türkiye'deki bir devlet üniversitesinde ana dili İngilizce olmayan öğretmenlerin öz-değerlendirdikleri sözel yeterlikleri, öğretim stilleri ve öğretim yaklaşımları arasındaki ilişki
- Tez No: 824236
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TİJEN AKŞİT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2023
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu vaka çalışması, Türkiye'deki bir devlet üniversitesinde İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten ve ana dili İngilizce olmayan öğretim görevlilerinin, sözlü anlama, sözlü üretme ve sözlü etkileşimi kapsayan öz değerlendirdikleri sözel yeterliklerinin, öğretim stilleri ve öğrenci merkezli ve öğretmen merkezli olması yönündeki öğretim yaklaşımlarını incelemiştir. Ayrıca öğretim görevlilerinin öz değerlendirdikleri sözlü yeterliklerinin, öğretim stilleri ve öğretim yaklaşımları ile arasındaki olası ilişkiler araştırılmıştır. 90 öğretim görevlisinden alınan anket verileri ve 11 öğretim görevlisinden alınan mülakat verileri analiz edilmiştir. Sonuçlar, öğretim görevlilerinin öz değerlendirdikleri yeterliklerinin yüksek olduğunu, tercih ettikleri öğretme stillerinin Rol Model, Kolaylaştırıcı ve Uzmanlık stillerini ile öğretme yaklaşımlarının Kavramsal Değişim Öğrenci Odaklı (CCSF) olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, sözlü yeterliklerin öz değerlendirmesinde lisans mezuniyet alanı ve başka yabancı dil bilmelerinin; öğretim stilleri ve yaklaşımlarında da yaş ve öğretmenlik deneyimleri gibi faktörlerin etkili olduğu tespit edilmiştir. Son olarak, sözlü etkileşimdeki yeterliğin neredeyse tüm öğretim stilleri ve öğretmen-merkezli yaklaşımlarla zayıf ilişkilere ve CCSF ile orta derecede ilişkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Dahası, Kişisel Model ve CCSF'nin tüm yeterlik alanlarıyla zayıf ila orta derecede ilişkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This case study investigated self-assessed oral competencies including oral comprehension, oral production, and oral interaction, teaching styles, and approaches in terms of student and teacher-centeredness of non-native EFL teachers at a state university in Türkiye. It also explored the possible relationships between their self-assessed oral competencies and teaching styles and teaching approaches. Data from the questionnaire responded by 90 teachers and interviews with 11 participating teachers were analyzed. The results revealed that these teachers assessed oral competencies are high, they prefer Personal Model, Facilitator and Expert teaching styles and that their approach to teaching is the Conceptual Change Student-Focused (CCSF). It was also found that teachers' self-assessed oral competency is affected by factors like the area of their BA degrees and whether they speak other languages. Age and years of teaching experience have been identified as the factors which have an impact on their preferred teaching styles and approaches. Finally, oral interaction has been found to have a weak relationship with almost all the teaching styles and the teacher-centered approach, and a moderate relationship with CCSF. Moreover, Personal Model and CCSF showed weak to moderate relationships with all the oral competency areas.