Milli sinema filmlerinde din ve değer algısı
Religion and value perception in national cinema films
  1. Tez No: 824240
  2. Yazar: ÖMER FARUK ÇAĞRICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Sinema, yedinci sanat olarak kabul edilen ve günümüzün en etkili propaganda araçlarından birisidir. Ülkeler sinema ile başka ülkelere kültürlerini, düşüncelerini, inançlarını rahatlıkla aktarabilmektedir. Ülkemizde sinema doğduğu ilk yıllardan itibaren kendisine yer bulmuştur. Etkisi ilk başlarda fark edilemese de daha sonraki yıllarda büyük bir sektör haline gelmiştir. Sinema filmlerinin değişmez konusu olan din hem ülkemiz hem de dünya sinemasında hep kendisine bir yer bulmuştur. Bu yer buluş kimi zaman olumsuz, kimi zaman görmezden gelme, kimi zaman da saygın bir konumda olmuştur. Bu çalışmamızda ülkemizin sinema akımlarından kabul edilen Milli Sinema Akımı filmlerinde din ve değer kavramlarını nasıl beyaz perdeye yansıttığını ele alarak bazı örnek sahneler üzerinden bir değerlendirme yapılacaktır. Çalışmamızda nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi yöntemi kullanılmış̧ ve araştırma verileri bu yöntemle elde edilmiştir. Araştırma verilerinin çözümlenmesi ve yorumlanmasında kategorisel içerik analizi, betimsel analiz yapılmıştır. Milli Sinema akımı filmlerinde din ve değerlerle ilgili iletiler genellikle olumlu bir şekilde ele alınmıştır. İnanç, ibadet ve ahlak ile alakalı iletilerin kimi zaman karşılıklı diyaloglarla kimi zaman da sadece görsel olarak işlendiği görülmüştür. Genel olarak bir kişinin hidayeti üzerinden anlatılan filmlerde ise olumsuz iletilerin ardından kişinin değişimiyle davranışlarının olumlu hale gelişi ekrana yansıtılmıştır. Böylece ahlaki değerlerin bazı karakterler üzerinden beyaz perdeye yansıması sağlanmıştır. Türk sinema tarihinin önemli oyuncularının da yer aldığı bu filmlerde kurgulanan sahnelerin genellikle izleyiciler üzerinde olumlu etki bırakabilecek özelliktedir. Milli Sinema Akımı filmlerinde genel olarak din ve değerlerle ilgili olumlu iletilere ağırlık verildiği görülmektedir. İnanç, ibadet ve ahlakla ilgili iletiler sayesinde beyaz perdede olumlu bir görüntü ortaya çıkmaktadır. Her ne kadar filmlerin çekim tarihleri eski olsa da bu filmlerde yer alan olumlu iletiler din ve değer eğitiminde kullanılabilecek seviyede olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Cinema, considered as the seventh art, is one of the most effective propaganda tools of our time. Countries can easily transfer their cultures, thoughts and beliefs to other countries through cinema. Cinema in our country has found a place for itself since the first years of its birth. Although its effect was not noticed at first, it became a big sector in the following years. Religion, which is the constant subject of cinema films, has always found a place for itself in both our country and world cinema. This invention has sometimes been in a negative, sometimes ignored, and sometimes respected position. In this study, an evaluation will be made through some sample scenes by considering how the concepts of religion and value in the films of the National Cinema Movement, which are accepted as one of the cinema movements of our country, are reflected on the big screen. In our study, the document analysis method, one of the qualitative research methods, was used and the research data were obtained with this method. Categorical content analysis and descriptive analysis was performed in the analysis and interpretation of the research data. In the films of the National Cinema movement, messages about religion and values were generally handled in a positive way. It has been observed that messages related to belief, worship and morality are sometimes processed through mutual dialogues and sometimes only visually. In the films, which are generally told about the guidance of a person, the change of the person and the positive behavior of the person after the negative messages are reflected on the screen. Thus, it was ensured that moral values were reflected on the screen through some characters. The scenes edited in these films, in which important actors of Turkish cinema history also take part, are generally capable of leaving a positive impact on the audience. It is seen that in the films of the National Cinema Movement, positive messages about religion and values are generally emphasized. Thanks to the messages about faith, worship and morality, a positive image emerges on the screen. Although the shooting dates of the films are old, it can be said that the positive messages in these films can be used in religion and values education.