Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünün halkla ilişkiler aracı olarak Twitter kullanımı üzerine bir inceleme
A study on the use of Twitter as a public relations tool of the Gendarmerie General Command and the General Directorate of Security
  1. Tez No: 824246
  2. Yazar: MELİHCAN ÖZPAÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİYE TAMER GENCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Teknolojik gelişmelerle birlikte iletişim teknolojilerinde de köklü değişimler meydana gelmektedir. Bu değişimler yalnızca insanların günlük yaşamlarını etkilememiş, temel amacı halka hizmet olan kamu kurumlarının da vatandaşla olan iletişim pratiklerinde değişimler ortaya çıkarmıştır. Bu süreçte sosyal medya, kurumların hedef kitleleri ile olan ilişkilerini ileri bir seviyeye taşımak ve iki yönlü iletişim özelliği ile kurum ve hedef kitlesi arasında karşılıklı anlayış geliştirmek için etkili bir iletişim aracı olarak gelişim göstermektedir. Sosyal medyanın iki yönlü iletişime olanak tanıyan bu yapısı, sosyal medyayı geleneksel iletişim araçlarına göre daha etkili bir iletişim aracı haline getirmiştir. Bu durum kamu kurumlarına faaliyetlerini sürekli olarak vatandaşa anlatabilme olanağı tanırken; vatandaşa da zaman ve mekan kısıtlaması olmadan kamu kurumuna ulaşabilme imkanı sağlamıştır. Sosyal medya araçları içerisinde diyalog ortamı oluşturma, hedef kitleyi iletişim sürecine dahil etme gibi kendine has özellikleri bulunan Twitter, son yıllarda kamu kurumlarının da oldukça fazla tercih ettiği bir iletişim aracı haline gelmiştir. Bu araştırmada genel kolluk kuvveti olarak faaliyet gösteren Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünün halkla ilişkiler bağlamında Twitter kullanım özeliklerini ortaya koymak ve halkla ilişkiler aracı olarak etkili bir sosyal medya kullanımının kamu kurumları tarafından önemini vurgulamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Along with technological developments, radical changes occured in communication technologies. These changes have not only affected people's daily lives, but also brought about changes in the communication practices of public institutions whose main purpose is to serve the public. In this process, social media develops as an effective communication tool in order to advance the relations of institutions with their target audiences and to develop mutual understanding between the institution and its target audience with its two-way communication feature. This structure of social media, which allows two-way communication, has made social media a more effective communication tool than traditional communication tools. While this situation allows public institutions to constantly explain their activities to the citizens; It also provided citizens with the opportunity to access public institutions without time and place restrictions. Among social media tools; Twitter, which has unique features such as creating a dialogue environment and involving the target audience in the communication process, has become a communication tool preferred by public institutions in recent years. In this research, it is aimed to reveal the characteristics of Twitter usage in the context of public relations of the Gendarmerie General Command and the General Directorate of Security operating as the General Law Enforcement and to emphasize the importance of an effective use of social media as a public relations tool by public institutions.