20'li-40'lı yaşlı kadınlarda dindarlık ve haset arasındaki ilişkiye psikolojik bir yaklaşım (Düzce ili örneği)
A psychological approach to the relationship between religiosity and envy in 20s-40s elderly women (The case of Düzce province)
  1. Tez No: 824247
  2. Yazar: FATMA ZEHRA KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ACAR ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, kadınların haset ve dindarlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçlamaktadır. İlişkisel tarama yönteminden faydalanılan bu araştırmada anket tekniğine başvurulmuştur. Araştırmanın evrenini Düzce ili sınırları içerisinde bulunan 20 ile 40 yaş arası kadınlar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise, evrenden tesadüfî örneklem yoluyla seçilen 388 kadın teşkil etmiştir. Çalışmanın verileri anket tekniğiyle toplanmış ve çalışmada katılımcıların demografik özelliklerini tespit etmek amacıyla ''Kişisel Bilgi Formu'', dindarlığı ölçmek amacıyla ''Ok- Dini Tutum Ölçeği'' ve haset duygusunu ölçmek için ise ''BeMaS- T Haset ve Gıpta Ölçeği'' kullanılmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden katılımcılardan elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda; katılımcıların dindarlığın bilişsel, duygu boyutundaki düzeyleri ile haset düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı; dindarlığın davranış ve tanrı boyutundaki düzeyleri arasında anlamlı, zayıf ve negatif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Dindarlık ve haset olgularını birlikte ele alan, aralarındaki ilişki ve etkileşimi açıklamayı amaçlayan bu çalışma, temelde giriş ile birlikte üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde; araştırmanın konusu, amacı ve önemi, soruları, sınırlılıkları ve hipotezleri yer almaktadır. Birinci bölümde; çalışmanın kavramsal çerçevesini oluşturan din/dindarlık kavramı, dindarlığın boyutları ve dindarlık tipleri hakkında açıklamalar yapılmaktadır. Ardından haset kavramı, haset ile ilgili kavramlar, hasedin sebepleri ve zararları, hasetle başa çıkmanın yolları ele alınmış ve son kısımda ise haset ile dindarlık arasındaki ilişki ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde; örneklemi oluşturan gruba ait bilgilerin yanı sıra çalışmada kullanılan yöntem, veri toplama araçları, uygulama ile elde edilen verilerin analizi hakkında bilgilendirme yapılmaktadır. Üçüncü bölümde ise; çalışmada ulaşılan bulgulara ve bunların değerlendirilmesine yer verilmektedir. Değerlendirme ve sonuç kısmında ise, çalışma hakkında genel bir değerlendirme yapılmakta ve bundan sonra yapılacak çalışmalar için tavsiyeler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the relationship between envy and religiosity levels of women. In this study, relational screening method was used and survey technique was applied. The population of the study consisted of women between the ages of 20 and 40 within the borders of Düzce province. The sample of the study consisted of 388 women selected from the population through random sampling. The data of the study were collected with the survey technique and“Personal Information Form”was used to determine the demographic characteristics of the participants,“Ok-Religious Attitude Scale”was used to measure religiosity and“BeMaS- T Envy and Envy Scale”was used to measure the feeling of envy. The data obtained from the participants who agreed to participate in the study were analyzed with the SPSS 22.0 program. As a result of the findings obtained from the research, it was determined that there was no significant relationship between the levels of the participants in the cognitive, emotional dimension of religiosity and their levels of envy; there was a significant, weak and negative relationship between the levels of religiosity in the behavior and god dimension. This study, which deals with the phenomena of religiosity and envy together and aims to explain the relationship and interaction between them, basically consists of three chapters with an introduction. The introduction includes the subject, purpose and importance, questions, limitations and hypotheses of the study. In the first chapter, explanations are made about the concept of religion/religiosity, dimensions of religiosity and types of religiosity, which constitute the conceptual framework of the study. Then, the term and this related to envy, the causes and harms of envy, the ways of coping with envy are suggested and in the last part, the relationship between envy and religiosity is tried to be revealed. In the second part of the study; in addition to the information about the group constituting the sample, information about the method used in the study, data collection tools, analysis of the data obtained through the application is given. In the third part, the findings of the study and their evaluation are represented. In the evaluation and conclusion section, a general evaluation of the study is made and recommendations for future studies are given.