İş yerinde eğlencenin çalışan davranışı üzerindeki etkisi: Perakende sektöründe bir araştırma
The impact of fun in the workplace fun employee behavior: A study in the retail sector
  1. Tez No: 824263
  2. Yazar: BELGİN EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜŞRA MÜCELDİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde gelişen ve yeniliklere hızlı bir şekilde adapte olmayı gerektiren rekabet ortamında, iş yerlerinin bir adım daha önde olabilmesi ve işverenlerin çalışanlarını elde tutabilmeleri için iş yerinde eğlence kavramı, önemli bir konu haline gelmiştir. İş yerinde eğlence kavramı örgütsel davranış literatüründe dikkat çekici bir kavram olmasına rağmen bu konuda çok fazla ampirik araştırma bulunmamaktadır. Bu kapsamda, araştırma literatürdeki boşluğu doldurmak amacıyla iş yeri eğlencesinin üç bileşeninin (eğlenceli aktiviteler, eğlence için yönetici desteği, iş arkadaşlarıyla sosyalleşme) anlamlılık, tutku ve işten ayrılma niyeti ile nasıl bir ilişkisinin olduğunu perakende sektöründe incelemeye odaklanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesi için perakende sektöründe hizmet veren bir şirketin farklı lokasyonlarında çalışan 230 beyaz yakalı çalışana anket yapılmıştır. İş yerinde eğlencenin çalışan davranışı üzerine olan etkisini analiz etmek için yapısal eşitlik modellemesi kullanılmıştır. İlk olarak, kullanılan ölçüm modelini değerlendirmek için yapılan doğrulayıcı faktör analizi ve sonrasında varsayılan doğrudan etkileri, test etmek için yol analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları doğrultusunda; iş yerinde eğlencenin üç bileşeninin (eğlence aktiviteleri, eğlence için yönetici desteği, iş arkadaşlarıyla sosyalleşme) tutku ve anlamlılık ile pozitif bir ilişkisi olduğu görülmüştür. Aynı zamanda tutku ve anlamlılık değişkenleri arasında da pozitif bir ilişki olduğu görülmüştür. Şaşırtıcı bir şekilde anlamlılık ile işten ayrılma niyeti arasında bir ilişki bulunmamış ve tutku ile işten ayrılma niyeti arasında beklenilenin aksine pozitif bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's competitive environment, the concept of fun in the workplace has become an important topic for businesses to stay one step ahead and retain their employees. Although the concept of fun in the workplace has attracted attention in organizational behavior literature, there is not much empirical research available on this topic. In this context, the aim of this research is to fill the gap in the literature by examining the relationship between three components of workplace fun (fun activities, managerial support for fun, socializing with colleagues) and meaningfulness, passion, and turnover intention in the retail sector. A survey was conducted among 230 white-collar employees working in different locations of a company providing services in the retail sector to examine the relationship between variables. A structural equation modeling (SEM) was used to analyze the effect of fun on employee behavior in the workplace. First, a confirmatory factor analysis was conducted to evaluate the measurement model used, and then path analysis was employed to test the assumed direct effects. According to the results of the study, it was observed that the three components of workplace fun (fun activities, manager support for fun, coworkers socializing) had a positive relationship with passion and meaningfulness. Additionally, a positive relationship was found between passion and meaningfulness. Surprisingly, no relationship was found between meaningfulness and turnover intention, while a positive relationship contrary to expectations was found between passion and turnover intention.