Üzümdere Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'nın (Antalya) liken ve likenikol mantar florası
Lichens and Lichenicolous fungi flora of Üzümdere Wild Life Development Area (Antalya)
  1. Tez No: 824267
  2. Yazar: MEHMET ÜNSAL BARAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KOCAKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Morfoloji, Biology, Botany, Morphology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışmada Antalya iline bağlı Akseki ve İbradı ilçe sınırları içerisinde bulunan Üzümdere Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'nın liken ve likenikol mantar çeşitliliği araştırılmıştır. Sahada belirlenen 35 lokaliteden liken örnekleri toplanmış ve teşhisleri yapılmıştır. Yapılan teşhisler sonucunda toplam 227 liken ve likenikol mantar taksonu tespit edilmiştir. Belirlenen 227 taksonun 195 tanesi liken taksonu, 32 tanesi ise likenikol mantar taksonudur. Çalışma alanından tespit edilen Endococcus cinsine ait bazı örneklerin bilim dünyası için yeni bir likenikol mantar taksonu olduğu tespit edilmiştir ve tanımlanacaktır. Çalışmada tespit edilen Arthonia apatetica, Candelariella boleana, Clypeococcum epicrassum, Gyalolechia klementii, Lichenochora physciicola, Parvoplaca servitiana, Polycoccum cladoniae, Sphaerellothecium arnoldii, Stigmidium fuscatae, Stigmidium lecidellae, Zwackhiomyces berengerianus ve Zwackhiomyces lacustris taksonlarının Türkiye için yeni kayıt olduğu belirlenmiştir. Üzümdere Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'ndan günümüze kadar herhangi bir liken kaydı bulunmamaktadır. Bu nedenle tespit edilen taksonların tamamı alan için yeni kayıt durumundadır. Tespit edilen likenikol mantar taksonları için teşhis anahtarı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the lichen and lichenicolous fungi diversity of Üzümdere Wild Life Development Area, located within the borders of Akseki and İbradı districts of Antalya province, was investigated. Lichen samples were collected and identified from 35 localities determined in the field. As a result of the determinig, a total of 227 lichen and lichenicolous fungi taxa were identified. Of the 227 identified taxa, 195 are lichen taxa and 32 are lichenicolous fungi taxa. Some specimens belonging to the genus Endococcus identified from the study area are a new lichenicol fungus taxon for the scientific world and will be defined. Arthonia apatetica, Candelariella boleana, Clypeococcum epicrassum, Gyalolechia klementii, Lichenochora physciicola, Parvoplaca servitiana, Polycoccum cladoniae, Sphaerellothecium arnoldii, Stigmidium fuscatae, Stigmidium lecidellae, Zwackhiomyces berengerianus and Zwackhiomyces lacustris taxa identified in the study were determined to be new records for Turkey. There are no lichen records from the Üzümdere Wild Life Development Area until today. Therefore, all of the determined taxa are in the new record status for the area. A key was given for the determineted lichenicolous fungi taxa.