Su fiyatlandırması
Water pricing
  1. Tez No: 824365
  2. Yazar: ARDA KARADEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHNAZ TİĞREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Suyun kendi finansal ve ekonomik değerinin olması gerçeğine rağmen suya erişim temel bir insan hakkı olarak görülmektedir. Bu nedenle bu iki görüş arasında dengeyi sağlayıcı bir fiyat politikası belirlemek oldukça zordur. Suyun tüketiciye ulaşabilmesi için gerekli yatırımların geri kazanımı bir amaç olabilmektedir. Burada gerekçe yeni yatırımlar için kaynak yaratmaktır. Ancak bir kamu malı olarak kabul edilen suyun iletimi için gerekli kaynağın toplanan vergilerle karşılanması ve su arzının ücretsiz olarak sunulması fikri ise suyun israfına yol açacağı, yeni yatırımların yeterince hızlı yapılmasını engelleyeceği ve bireyler arasındaki eşitliği bozacağı görüşü daha yaygın olarak kabul edilmektedir. Bugün tüm dünyada artan nüfus artışı, su kaynaklarının yerleşim yerlerinden uzak oluşu ve doğrudan kullanılabilecek kalitede suyun çok sınırlı olması sebebiyle büyük depolama sistemleri, arıtma sistemleri ve iletim ve dağıtım sistemleri inşa edilerek su temini sağlanmaktadır. Yarı kurak iklim bölgesinde olan ülkemizde de su yatırımlarına önem verilmiş, içme ve kullanım, endüstri ve tarım için su temini sistemleri geliştirilmiş ve geliştirmeye devam etmektedir. Bu çalışmada ülkemizdeki suyun fiyatlandırma sistemi incelenmiş ve en büyük payı almasından dolayı tarımsal su fiyatlandırılması irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Despite the fact that water has its own financial and economic value, access to water is considered a fundamental human right. It is therefore very difficult to determine a pricing policy that strikes a balance between these two views. One objective may be to recover the investment required to bring water to the consumer. The rationale is to create resources for new investment. However, the idea that the resources needed to transport water, which is considered a public good, should be covered by the taxes collected and that water should be provided free of charge is more widely accepted, as it leads to wastage of water, prevents new investments from being made quickly enough and disrupts equality between individuals. Today, due to increasing population growth around the world, the distance of water resources from settlements and the limited quality of water that can be used directly, large storage, treatment, transmission and distribution systems are being built to provide water. In our country, which is located in a semi-arid climatic zone, investments in water have been important and water supply systems for drinking, industrial and agricultural use have been and are being developed. This study analyses the water pricing system in our country and examines the pricing of water for agriculture, which accounts for the largest share.