CNC / Cam Elyaf / epoksi hibrid kompozitlerin mekanik ve termal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical and thermal properties of CNC / Glass Fiber / epoxy hybrid composites
  1. Tez No: 824366
  2. Yazar: FATİH ACER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUAT BAHAR BAŞTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, farklı konsantrasyon oranlarında (%0,5-%1-%1,5) selüloz nanokristal(CNC) nanomalzemenin epoksi matrisi içerisinde dağıtılması ile kompozit yapılar geleneksel termoset döküm yöntemi ile hazırlanmıştır. İlaveten 0°/90° elyaf yönelimine sahip cam elyaf takviyesi ile hibrid kompozit levhalar el yatırma tekniği ile üretilmiştir. Mekanik özelliklerin incelenmesi hususunda CNC/epoksi kompozitlere çekme ve üç nokta eğme testleri, CNC/E-cam elyaf/epoksi hibrid kompozitlere ise çekme, üç nokta eğme, laminalar arası kayma gerilmesi testleri uygulanmıştır. Termal karakteristiklerinin belirlenmesinde ise termogravimetrik analiz (TGA) yöntemi kullanılmıştır. Tüm kompozit yapıların çekme testi sonrası kırılma yüzeyleri taramalı elektron mikroskobu (SEM) analizi yapılarak incelenmiş ve takviye faz(lar)ı ile matris arasındaki uyumun belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, composite structures were prepared by conventional thermoset casting method by dispersing cellulose nanocrystal (CNC) nanomaterial in epoxy matrix at different concentration ratios (0,5%-1%-1.5%). Furthermore, hybrid composite sheets with glass fiber reinforcement of 0°/90° fiber orientation were produced by hand lay-up technique. In terms of mechanical properties, tensile and three-point bending tests were conducted on CNC/epoxy composites while the ILSS test was additionally applied to CNC/E-glass fiber/epoxy hybrid composites. Thermal characteristics of all samples were evaluated via thermogravimetric analysis (TGA) method. The fracture surfaces of whole tensile test specimens' were examined by scanning electron microscope (SEM) to determine the compatibility between the reinforcement phase(s) and the matrix.