Sürdürülebilir kalkınma odaklı yeni bir model: Yeşil organize sanayi bölgesi yaklaşımı Türkiye uygulamaları
The new model focused on sustainable development: Green organized industrial zone approach Turkey practices
  1. Tez No: 824384
  2. Yazar: HAKAN KÜÇÜKDURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ KUTLUAY TUTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu tez, sürdürülebilir kalkınma odaklı yeşil organize sanayi bölgelerinin ekonomik gelişmişlik düzeyinin araştırılması amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmada sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasında yeşil organize sanayi bölgesi yaklaşımı Türkiye özelinde incelenmiş ve literatür taranmıştır. Araştırmada, Konya Karapınar Kalyon Güneş Enerjisi A.Ş (KKKGES) sanayi bölgesi ile gerçekleştirilen görüşme çalışmasının sonuçları, nitel ve betimsel araştırma yöntemleriyle kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiştir. Konya Karapınar Kalyon Güneş Enerjisi A.Ş. Örneklem oluşturmak için yüz yüze görüşmelerden yararlanılmıştır. Araştırmanın önemli bulguları arasında; sürdürülebilir kalkınma ile gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak noktasında; Atık yönetimi, atıkların geri dönüşümü, yenilikçi ve doğaya en az zarar veren teknolojinin kullanılması, doğal kaynakların korunması ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması amacıyla yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının arttığı görülmektedir. Araştırma sonucunda; Sürdürülebilir kalkınmanın odağında yeni bir model olan yeşil organize sanayi bölgesi yaklaşımı ile dünyadaki organize sanayilerin bu model doğrultusunda gelişiminin vurgulanması amaçlanmaktadır. Türkiye ekonomisinde geleneksel organize sanayi bölgesi yaklaşımından yeşil organize sanayi bölgesi yaklaşımının gelişmesiyle birlikte çevreye zarar veren yatırımlar azaltılarak yeşil üretim ve yeşil dönüşüm bölgeleri oluşturulabilecek ve bu yaklaşımın Türkiye için uygunluğu vurgulanmıştır. Coğrafi konum özellikleri ve yeşil organize sanayi bölgesi yaklaşımı geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis was prepared to investigate the economic development level of green organized industrial zones focused on sustainable development. In the study, the green organized industrial zone approach in achieving sustainable development was examined within the scope of Turkey and the literature was scanned. In the research, the results of the interview study conducted with Konya Karapınar Kalyon Güneş Enerjisi A.Ş (KKKGES) industrial zone were evaluated comprehensively with qualitative and descriptive research methods. Konya Karapınar Kalyon Güneş Enerjisi A.Ş. Face-to-face interviews use used to create the sample. Among the important findings of the research; at the point of leaving a livable world to future generations through sustainable development; it is seen that the use of renewable energy resources is increasing for waste management, recycling of waste, use of innovative and least harmful technology to nature, protection of natural resources and ensuring sustainable development. As a result of the research; It is aimed to emphasize the development of organized industries in the world in line with this model with the green organized industrial zone approach, which is a new model at the focus of sustainable development. With the development of the green organized industrial zone approach from the traditional organized industrial zone approach in the Turkish economy, green production and green transformation zones can be created by reducing investments that harm the environment, and the suitability of this approach for Turkey has been emphasized . Geographic location features and green organized industrial zone approach can be improved.