Vektör kaonların spektroskopik özelliklerinin kuantum renk dinamiği toplam kuralları ile incelenmesi
Analysis of spectroscopic properties of vector mesons using quantum chromodynamics sum rules
- Tez No: 824404
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JALE YILMAZKAYA SÜNGÜ, PROF. DR. HAYRİYE SUNDU PAMUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Keşiflerinden yetmiş yılı aşkın bir süre sonra kaonlar, parçacık fiziğindeki temel soruları ele almak için hala önemli bir araçtır. Kaonlar, CP ihlali, karanlık sektör anlayışımız ve Yeni Fizik arayışlarımızda seçkin bir rol oynamaktadır. CERN-SPS'deki yüksek yoğunluklu kaon ışınları (HIKE deneyi), acayip çeşni sektöründe Standart Model'in hassas bir şekilde test edilmesini sağlar. KLOE detektörü ve KLOE-2, nötr kaonları ölçebilen ve aynı zamanda lepton çeşni ihlalinin hassas kontrolünü yapabilen düşük enerjili ve yüksek hassasiyetli deneylerdir. Ayrıca COMPASS tesisindeki kaon ışını deneyi, uyarılmış kaonların spektrumunun tamamlanmasını sağlayacaktır. Acayip mezonların yeni ölçümleri için LHCb, BES III ve Belle II gibi iş birlikleri ve öneriler vardır. Bu çalışmada nötr vektör kaonların temel durumunun, birinci ve ikinci uyarılmış durumlarının kütle ve bozunma sabitleri, Kuantum Renk Dinamiği Toplam Kuralları (KRDTK) tekniği çerçevesinde ele alınmıştır. Hesaplamalar 6 işlemci boyutu ile sınırlandırılmıştır. Karşılık gelen kaon durumları için sonuçlar sunulmuştur ve bunlar diğer modellerin mevcut tahminleri ve en son deneylerle karşılaştırılmıştır. Yakın gelecekte kaonlarla yapılacak olan yüksek hassasiyetli deneyler, araştırmacıların Standart Model'in sınırlarını araştırmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
More than seventy years after their discovery, kaons are still an essential tool to consider fundamental questions in particle physics. Kaons have played a distinguished role in our understanding of Charge-Parity (CP) violation, the dark sector, and the searches for New Physics. The high-intensity kaon beams (HIKE experiment) at the CERN-SPS allow for a precise test of the Standard Model in the strange flavor sector. The KLOE detector and KLOE-2 is a low-energy and high-precision experiment able to measure neutral kaons and sensitive check of lepton flavor violation, as well. Also, the kaon beam in the COMPASS facility will provide to complete the spectrum of excited kaons. There are also plans and proposals for new measurements of strange mesons such as LHCb, BES III, and Belle II. In this work, mass and decay constants of the ground, first and second excited states of neutral vector kaons are handled within the framework of the Quantum Chromodynamics Sum Rules (QCDSR) technique. Our calculations are restricted to operator dimension 6. Results for the corresponding kaon states are represented and are compared with the existing predictions of other models and the latest experiments. In the near future high-precision experiments with kaons will be helping researchers probe the limits of the Standard Model.