Endüstriyel rulo kesme makinelerindeki kesme sisteminin ve bu sistemde yapılacak hidrostatik yağlama işleminin sayısal ve deneysel olarak incelenmesi
Numerical and experimental investigation of the cutting system in industrial coil cutting machines and the hydrostatic lubrication process to be made in this system
- Tez No: 824405
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Endüstriyel rulo kesme makineleri temizlik kâğıdı sektöründe log halindeki rulo ürünlerinin istenilen boylarda dilimlenerek son kullanıcıya hazır boyutlara getiren makinelerdir. Bu makineler temizlik kâğıdı üretim hattı içerisinde hattın içerisindeki diğer makinelerle birlikte bir uyum içerisinde çalışmaktadır. Üretim hattı içeresindeki konumu ve işlevi sebebiyle tüm hattın çalışma kapasitesini belirlemektedir. Log halindeki ürünler ne kadar hızlı üretimi yapılsa da dilimleme işlemi aynı hızda yapılmadıktan sonra üretimdeki kapasite artışı sağlamamaktadır. Endüstriyel rulo kesme makineleri kesme türlerine göre testere ve balatama olmak üzere iki tipte sınıflandırılmaktadır. Çalışmaya konu olan makine; baltalama hareketiyle kesim işlemi yapmaktadır. Baltalama hareketiyle kesme işlemi yapan klasik endüstriyel rulo kesme makinelerinde kesme işlemi klasik bir yöntem olan dur-kalk metoduyla yapılmaktadır. Klasik yöntemle çalışan makinelerin üretim kapasitelerinin düşük olmasının temel sebebi dur-kalk şeklinde log ürünlerinin ilerlemesiyle kesim işleminin yapılmasıdır. Bu çalışmada; Endüstriyel rulo kesme makineleri için durmadan log ilerlemesi yapılarak kesme işlemeni gerçekleştirebilecek kesme sisteminin ve bu sistemin sorunsuz çalışmasını sağlayabilecek hidrostatik yağlama işleminin teorik ve deneysel olarak incelenmesini içermektedir. Bu çalışma sayesinde klasik üretim yöntemi olan dur-kalk metodu yerine, durmaksızın çalışan bir kesim sistemi tasarlanarak, bu sistemin efektif ve verimli çalışmasını sağlayacak hidrostatik yağlama işlemi için önemli tüm etkenler bu araştırma içinde incelenmiştir. Çalışma sonucunda klasik yöntemle gerçekleştirilen kesim kapasitesinin, durmaksızın çalışan kesme metoduyla 60 vuruştan 240 vuruşa çıktığı belirlenmiştir. Kesim işleminin bu metotla sorusunuz yapılabilmesi için kesme sisteminde yer alan yataklardaki kullanılacak yağın 64 cP nitelikte olup; yağ filminin radyal olduğu kabul edilerek film boşluğunun 0,12 mm olması gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Industrial roll cutting machines are machines that cut log roll products into desired sizes in the cleaning paper sector and bring them to ready-to-use dimensions. These machines work in harmony with other machines in the cleaning paper production line. Its location and function in the production line determines the working capacity of the entire line with its tank. No matter how fast the log products are produced, the production capacity does not increase after the slicing process is not done at the same speed. Industrial roll cutting machines are classified into two types as sawing and lining, according to cutting types. The machine subject to the study; It performs the cutting process with axing movement. In conventional industrial roll cutting machines that cut with axing movement, the cutting process is done with the stop-start method, which is a classical method. The main reason for the low production capacity of the machines working with the classical method is the cutting process with the progress of the log products in the form of stop-go. In this study; It includes theoretical and experimental investigation of the cutting system that can perform the cutting process by making continuous log progress for industrial roll cutting machines and the hydrostatic lubrication process that can ensure the smooth operation of this system. Through this study, a cutting system that works non-stop was designed instead of the stop-start method, which is the classical production method, and all the important factors for the hydrostatic lubrication process that will ensure the effective and efficient operation of this system were examined in this research. As a result of the study, it was determined that the cutting capacity performed with the classical method increased from 60 strokes to 240 strokes with the non-stop cutting method. In order for the cutting process to be done with this method, the oil to be used in the bearings in the cutting system must be 64 cP; Assuming that the oil film is radial, it was determined that the film gap should be 0.12 mm.