From cartography to master planning:the ankara plan as index of urban discourses in turkey
Kartografyadan master planlamasına: Türkiye'de kentsel söylemlerı̇n bı̇r göstergesı̇ olarak Ankara planı
- Tez No: 824457
- Danışmanlar: DR. MARİNA LATHOURI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Architectural Association School of Architecture
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Türkiye'de modern mimarlık ve planlamanın tarih yazımı genellikle Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bu yana elde edilen başarılara ve 1923'ten sonra gerçekleştirilen reformlara dayanmaktadır. Şehir planlama kavramının ancak Cumhuriyet'in kuruluşundan sonra, özellikle de İstanbul'dan sonra ülkenin yeni başkenti olan Ankara'nın planlanmasıyla ön plana çıktığını ve kamuoyunun ilgisini çektiğini söylemek doğru olacaktır. Ankara'nın planlanması Türkiye'deki modern planlama tarihinde ne kadar önemli olursa olsun, bu tez modern kent planlamasının ortaya çıkışını ve mimarlıkla ilişkisini anlamak için planlamanın ayrı bir bilgi alanı olarak kendini gösterebilmesi için gerekli zemini sağlayan bir dizi olayın farkında olunması gerektiğini savunmaktadır. Bu tez, 1830'dan 1930'a kadar 100 yıllık bir dönemi kapsayan konu hakkında tutarlı bir tarihsel araştırma sunmak amacıyla, ana arşiv ve çalışma malzemesi olarak mevcut mimari çizimlere odaklanmaktadır. Bu nedenle tez, gerçekte inşa edilmiş olanlarla ya da kentsel formdaki değişikliklerle ilgilenmek yerine, kentsel mekânı ve kenti çizildikleri haliyle ele almaktadır. Kentsel reformlar ve düzenlemeler, 20. yüzyılın başına kadar karar vermede kullanılan tek önemli araç olan haritalar kullanılarak gerçekleştirildiğinden, tezin temel argümanı, Türkiye'de planlamanın evrimsel tarihi ile harita ve haritacılık tarihi arasında çok özel ama önemli bir ilişki olduğunu belirtmektedir. Tezde harita ve planlama arasındaki ilişkiye yaklaşım, tanımlanan dönemde uygulandıkları şekliyle harita ve planlama kavramlarının derin muğlaklığının farkındalığına dayanmaktadır. Dolayısıyla bu tez, haritalama tarihi ile planlama tarihinin farklı düzeylerde ve farklı açılardan ne ölçüde örtüştüğünü mimari bir perspektiften keşfetmeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The historiography of modern architecture and planning in Turkey is usually based upon the accomplishments since the establishment of the Republic of Turkey and the reforms introduced after 1923. It would be fair to say that the concept of city planning only came to the foreground and attracted public attention after the foundation of the Republic, in particular with the planning of Ankara, the new capital of the country after Istanbul. Regardless of how significant the planning of Ankara may have been in the history of modern planning in Turkey, this thesis argues that in order to understand the emergence of modern urban planning and its relation to architecture, one should be aware of the series of events that provided the necessary grounds for planning to be able to manifest itself as a distinct field of knowledge. To present a cohesive historical research on the subject, covering a period spanning 100 years, from 1830 to 1930, this thesis focuses on available architectural drawings as its major archival and study material. Therefore, rather than dealing with what has actually been built, or the changes in the urban form, the thesis treats urban space and the city as they have been drawn. Since the piecemeal reforms and arrangements of the urban fabric were carried out with the use of maps, which were the only major tools used in decision making up until the beginning of the 20th century, the major argument of the thesis states that there is a very specific yet significant association between the history of the evolution of planning and the history of mapping and cartography in Turkey. The approach to the relationship between mapping and planning in the thesis is based on an awareness of the profound ambiguity of the concepts, mapping and planning, as they were being practiced in the defined period. As such, this thesis tries to discover to what extent the history of mapping and the history of planning overlap on different levels and in different aspects. The aim is to advance the understanding of how mapping has evolved in time, from being a state of accurate representation of a territory to a level where it subsumes the projected ideas and intentions of the author, and how it came to define an ideal image for the city. It also provides a re-evaluation of the legacy of drawing systems that emerged in the Ottoman era and which are still in use today, from a standpoint that places emphasis on the development and changing functions of certain concepts within the discourse of planning and its relation to architecture. To this end, this thesis tries to open the way to a new field of architectural discussion that may reveal the potentials of architectural drawings in the discourse of planning. Thus, it questions possible future of architectural drawings, which may bring about new strategies to urban architecture.