People with intellectual disabilities in the criminal justice system: An examination of the behavior analysis interview
Ceza yargılama sisteminde zihinsel özürlülerin yerin. Davranış Analizi Mülakatının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 824476
  2. Yazar: AHMET DEMİRDEN
  3. Danışmanlar: DR. NICOLE LUKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Brock University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Zihinsel özürlü bireyler ceza yargılamaları siteminde mağdur, şüpheli, tanık olarak yer alırken bir çok zorluklarla karşılaşmaktadırlar. Söz konusu bireylerin ceza yargılama sistemlerinde genellikle ilk görüştükleri yetkililer polisler olmaktadır. Kuzey Amerika'da polis memurları ifade alırken çoğunlukla Davranış Analiz Mülakat (DAM) yöntemini kullanmaktadırlar. Bu çalışma hem DAM uygulamaları hem de zihinsel özürlü bireylerin ceza yargılamalarında karşılaştıkları zorlukları değerlendirmektedir. Bu çalışmada literatür taraması yöntemi ile DAM ve ceza yargılamalarında zihinsel özürlü bireyler araştırılmıştır. Literatür taraması İngilizce hakemli dergilerde basılmış makaleler içerirken 1990 öncesi ve yayınlanmamış makaleleri kapsam dışı bırakmıştır. Araştırma sonuşlarına göre zihinsel özürlü bireyle ceza yargılamalarında kırılgan grup olarak yer almaktadırlar. Söz konusu bireyler bellek ve üst düzey beyin fonksiyonlarında yaşadıkları zorluklar nedeniyle polise anlamlı ifadeler vermekte zorlanabilmektedirler. Diğer taraftan bazı olumsuzluklar ise polis mülakat yöntemlerinden kaynaklanabilmektedir. Açık uçlu sorular yerine kapalı uçlu sorular zihinsel özürlü kişilerin gerçeği yansıtan ifadeler vermelerini zorlaştırabilmektedir. Ayrıca, DAM zihinsel özürlü kişilerin işlemedikleri suçları itiraf etme risklerini de artırmaktadır. Bulgular zihinsel özürlü bireylerin ceza yargılamalarında yaşadıkları risklerin ifadelerde delil temelli uygulamalar kullanılmasıyla azaltılabileceği gösterir niteliktedir. Bu bağlamda Polis ifade alma yöntemlerinin sağ duyu yerine bilimsel araştırmalar çerçevesinde temellendirilmesi önemli olacaktır.
Özet (Çeviri)
People with intellectual disabilities (IDs) have been participating in the criminal justice system (the CJS)as victims, suspects, and witnesses, in which they have faced many challenges. Their participation in the CJS often starts with a police interaction. In North America, police officers frequently implement the Behavior Analysis Interview (the BAI) method in interviews. This study examined both the BAI and challenges that people with ID face in the criminal justice system. This paper is a narrative literature review on the BAI and people with ID in the criminal justice system. The review included English language studies, group design peer­ reviewed articles. The studies published prior to 1990 and unpublished studies were excluded. The results indicated that people with ID is a vulnerable group in the criminal justice system. People with ID may not be able to give meaningful statements to police officers due to compromised episodic memory and executive brain functions associated with ID. On the other hand, some of the challenges stem from certain police interview techniques. Using more close-ended rather than open-ended questions makes it harder for people with ID to give accurate statements. Also, the BAI increases people with IDs' risk for being induced to falsely confess crimes in police interrogations. Findings supported that people with ID's risks in the criminal justice system can be decreased by implementing evidence-based police interview techniques, and suggest the ne ed for police interview protocols that are based on science not common sense!