Investigation of effect of PSSS on calcium sulfate crystal morphology and size distribution
PSSS'nin kalsiyum sülfat kristal morfolojisi ve boyut dağılımı üzerindeki etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 824477
  2. Yazar: GHASSAN MUTTAR JASSEM JASSEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED BORA AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
PSSS'nin (Poli(sodyum 4-stiren sülfonat)) etkisi ve reaktan konsantrasyonunun kalsiyum sülfat kristalleşmesi üzerindeki etkisi, deneyin özel koşullarına bağlıdır. Çalışmalar, PSSS'nin belirli koşullar altında kalsiyum sülfat kristallerinin morfolojisini ve boyut dağılımını etkileyebileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, çalışmalar, PSSS'nin kalsiyum sülfat kristalizasyonu üzerinde farklı etkilerini bildirmiştir. Bu nedenle, PSSS'nin kalsiyum sülfat kristalleşmesi üzerindeki etkinliğini değerlendirirken spesifik deneysel koşulları ve parametreleri dikkate almak önemlidir. Bu çalışmada, farklı konsantrasyonlarda reaksiyona giren bileşikler kullanılarak, reaktiflerin konsantrasyonunun değiştirilmesinin (Eşmolar 0,02 M; 0,03 M; 0,04 M; 0,05 M; 0,06 M; 0,07 M ve 0,08 M), kalsiyum klorürün (CaCl2) sodyum sülfat (Na2SO4) ile reaksiyonundan kalsiyum sülfat (CaSO4) kristallerinin oluşumu üzerindeki etkisi araştırıldı. Katkı maddesi olarak PSSS'nin etkisinin incelendiği deneylerde, reaktan konsantrasyonu 0,04 M'de sabit tutulmuş ve katkı maddesi 0,001 g/L; 0,0025 g/L; 0,005 g/L; 0,010 g/L; 0,050 g/L; 0,15 g/L ve 0,250 g/L kullanıldı. Reaksiyon ürünlerinin XRD, SEM ve BET analizleri konsantrasyonlarının reaksiyon sonunda elde edilen kristaller üzerindeki etkisini araştırmak için kullanıldı. Artan reaktan konsantrasyonu ile kristal boyutunda değişiklikler gözlenmesine rağmen, kristal morfolojisinde değişiklik gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
The effect of PSSS (Poly(sodium 4-styrenesulfonate)) and the effect of reactants concentration on calcium sulfate crystallization depends on the specific conditions of the experiment. Studies have shown that PSSS and the reactants concentration can influence the morphology and size distribution of calcium sulfate crystals under certain conditions. Therefore, it is important to consider the specific experimental conditions and parameters when evaluating the effectiveness of PSSS and the reactants concentration on calcium sulfate crystallization. In this study, the effect of changing equal concentration of reactants (0.04 M, 0.05 M, 0.06 M, 0.07 M and 0.08 M), on the formation of calcium sulfate (CaSO4) crystals from the reaction of calcium chloride (CaCl2) with sodium sulfate (Na2SO4) was investigated by using different concentrations of reacting compounds. The effect of PSSS as an additive and at different concentrations was also examined when the reactant concentration was kept constant at 0.04 M, and the additive used 0.001 g/L, 0.0025 g/L, 0.005 g/L, 0.010 g/L, 0.050 g/L, 0.1 g/L, 0.15 g/L and 0.250 g/L. XRD, SEM and BET analyses of the reaction products were used to investigate the effect of the varying concentrations on the crystals obtained at the end of the reaction. Although a change in crystal size was determined with increasing reactant concentration, change in crystal morphology was not observed.