L'adhèsion de la Turquie à L'union Europèenne à travers la presse Francise
Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılım sürecinin Fransız basını üzerinden incelenmesi
- Tez No: 824480
- Danışmanlar: DR. LUCA BARANİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2005
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Université Libre de Bruxellles
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Siyaset Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Türkiye'nin adaylığı farklı boyutlarda birçok karşıtlığa, korkuya ve endişeye yol açmaktadır. Avrupa tutkusu Türk devletinin yeniden inşasından bu yana varlığını sürdürmektedir ve AB ile yakınlaşma süreçleri ile ilişkiler canlı tutulmaktadır. Türkiye artık Avrupa Birliği'ne üye olmak istemekte ve Helsinki Avrupa Konseyi'nde, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılmaya 'uygun' olduğu kabul edilmişti. Ancak katılım tartışması siyasilerin sert açıklamalarıyla alevleniyor ve katılım müzakerelerinin başlatılması kararıyla ivmesini sürdürüyor. Böylece Türkiye'nin üyeliği AB gündemine yeniden girer ve Türkiye ile AB üzerine basında tartışmalara yol açar. Türkiye'nin üyeliği Avrupa Birliği ülkeleri arasında pek çok karşıtlığa neden olmaktadır. Fransa, güçlü bir muhalif çoğunluk ile Türkiye'nin Avrupalılığını sorgulayarak tartışmaya ağırlığını koyan ülkelerden biri. Bu nedenle, Türkiye dolaylı veya doğrudan Fransa'nın iç politikasında da krize neden oluyor. Türkiye'nin üyeliği, Fransa'da Anayasa referandumu sürecine zarar vermekte ve Cumhurbaşkanı ile Parlamento arasında çatışmalara yol açmaktadır. Bu çatışmaların 'Türk sorunu' ile ortaya çıkması, Türkiye'yi diğer aday ülkelerden farklı kılmaktadır. Tartışmada diğer ülke üyelikleri için argümanlar kullanılmaktadır. Diğer aday veya AB üyesi ülkelerle karşılaştırıldığında benzerliklerin görüldüğü ama farklılıkların daha da fazla vurgulandığı gözlenmektedir. Türkiye sadece siyasi bir krize değil, aynı zamanda bir kimlik krizine de neden oluyor. Sözkonusu yeni adayın farklılığı Avrupalıların Avrupa'nın sınırlarını tartışmasına neden olmaktadır. Fransız basınındaki Türk tartışmasının bu çok boyutlu yönlerini incelemek için, ilk bölümde, Devletlerin ve öznelerin temsillerinin içeriklerle nasıl inşa edildiğini daha iyi anlamak amacıyla bölgesel entegrasyon alanındaki yapılandırmacılık analiz edilecektir. Kimlik söylemi ile aralarında bir korelasyon oluşturabilmek için üçlü etkileşimin etkisini anlamak önemlidir. Daha sonra, ikinci bölümde Fransız siyasi aktörlerin Türkiye'ye yönelik beyanlarını anlamak amacıyla Türkiye'nin adaylığı konusundaki tartışmanın Fransız basınındaki seyri incelenecektir. Ayrıca Fransız basınında Türkiye'nin katılımının önündeki engeller de mercek altına alınacaktır. Öne çıkan argümanları belirterek konu siyasi, coğrafi ve kültürel düzeyde ele alınacaktır. Son olarak, üç günlük gazetenin (Le Monde, Le Figaro ve La Libération) 2002-2004 yılları arasında konuyu ele alış biçimleri ve bakış açıları yayınladıkları haberler ve köşe yazıları üzerinden değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Turkey's candidacy causes many oppositions, fears and concerns in different dimensions. Passion for Europe has continued since the reconstruction of the Turkish state, and relations are kept alive through rapprochement processes with the EU. Turkey now wants to become a member of the European Union, and at the Helsinki European Council, it was accepted that Turkey was 'eligible' to join the European Union. However, the accession debate flares up with the harsh statements of politicians and continues its momentum with the decision to launch accession negotiations. Thus, Turkey's membership re-enters the EU agenda and leads to discussions in the press about Turkey and the EU. Turkey's membership causes much opposition among European Union countries. France is one of the countries that weighs in on the debate by questioning Turkey's Europeanness with a substantial opposition majority. For this reason, Turkey indirectly or directly causes a crisis in France's domestic politics. Turkey's membership undermines the Constitutional referendum process in France and leads to conflicts between the President and the Parliament. The fact that these conflicts emerged with the 'Turkish problem' makes Turkey different from other candidate countries. Arguments for other country memberships are used in the debate. When compared with other candidates or EU member countries, it is observed that the similarities are seen, but the differences are emphasized even more. Turkey is causing not only a political crisis but also an identity crisis. The difference of this new candidate causes Europeans to discuss the borders of Europe. To examine these multidimensional aspects of the Turkey debate in the French press, the first part will analyze constructivism in the field of regional integration to better understand how representations of States and subjects are constructed with contents. It is essential to understand the effect of the tripartite interaction to establish a correlation between them and the identity discourse. Then, in the second part, the course of the debate on Turkey's candidacy in the French press will be examined to understand French political actors' statements towards Turkey. The French press will also scrutinise the obstacles to Turkey's participation. The issue will be discussed at the political, geographical and cultural level by stating the prominent arguments. Finally, the ways and perspectives of three daily newspapers (Le Monde, Le Figaro and La Libération) will be evaluated through the news and columns published between 2002 and 2004.