Gabion duvarın koruma yapısı olarak kullanımında mühendislik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of engineering characteristics in using the gabion wall as a protection structure
- Tez No: 824482
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARAN TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Gabion duvarlar genellikle hafif dayanma yapısı alternatifi olarak kullanılmaktadır. Ülkemizde ve dünyada koruma duvarları olarak Gabion duvarlar yerine betonarme yapılar kullanılmaktadır. Çalışmanın amacı; ekonomikliği, atık malzeme kullanımı ile çevre dostu özelliği, kolay temin edilebiliyor olması, esnek yapısı ve kolay ayarlanabilen boyutları sebebiyle Gabion duvarların koruma duvarları olarak kullanımının arttırılmasıdır. Ülkemizde patlama kuvvetlerine karşı genellikle kullanılan betonarme koruma duvarlarına karşı Gabion duvarların kullanılması birçok yönden avantajlı hale gelmiştir. Bu çalışmada çeşitli patlayıcı türlerinin patlama kuvvetleri TNT (Trinitrotoluen) eşdeğerliği yöntemi ile hesaplanmış Geo5 programı dahilinde boyutlandırılan Gabion duvarlara patlama kuvvetleri etki ettirilmiştir. Patlama kuvvetinin Gabion duvara etkisi mesafe, duvar özellikleri gibi parametreler yönünden ayrı ayrı incelenmiş ve stabilite yönünden Geo5 programı bünyesinde analiz edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde Gabion duvarların betonarme koruma duvarlarına karşı avantajları ve dezavantajları sunulmuş olup yapılan tüm tahkikler olumlu sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Gabion walls are commonly used as an alternative lightweight retaining structure. In our country and around the world, concrete structures are used instead of Gabion walls as protective walls. The aim of this study is to increase the use of Gabion walls as protective walls due to their economic benefits, environmentally friendly nature through the use of waste materials, easy availability, flexible structure, and easily adjustable dimensions. The use of Gabion walls against concrete protective walls, which are commonly used in our country against explosion forces, has become advantageous in many ways. In this study, the explosion forces were applied to gabion walls sized using the Geo5 program, where the explosion forces of various explosive types were calculated using the TNT (Trinitrotoluen) equivalence method. The effect of explosion force on the Gabion wall was analyzed separately in terms of distance and wall properties, and stability was analyzed within the Geo5 program. As a result of the analysis, the advantages and disadvantages of Gabion walls over reinforced concrete protection walls were presented and all the investigations were positive.