Kalite kontrolunda taguchı yaklaşımı
Taguchi approach in quality control
- Tez No: 824490
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR BAKİ CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Kalite kontrolü; en ekonomik, en kullanışlı ve tüketiciyi her zaman memnun eden kaliteli bir ürünü geliştirmek. Tasarlamak, üretmek ve bakımını yapmak için uygulanan entegre bir sistemdir. İşletmeler için kalite güven ve rekabet unsurudur. Burada kalite kontrolü ile yakın ilgili olan, genel kalite kontrolü kavramlarını, İstatistiksel Kalite Kontrolünü ve ağırlıklı olarak da Toplam Kalite Kontrolü ile Taguchi Felsefesini inceledik. Kalite kontrolünü sadece üretim hattında değil, On-Line Üretim ve Off-Line Üretim olarak düşünmeliyiz. Bunlara bağlı olarak Taguchi Felsefesi kalite kontrolüne yeni bir bakış açısı getirmiştir. Giriş bölümünde kısa olarak kalite anlayışı anlatılamaya çalışılmıştır. Birinci bolümde ise, kalite kontrolünün gerekliliği ve birçok dünya ülkesinde ve ülkemizdeki kalite kontrolü çalışmaları hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bolümde genel olarak kalite kavramları hakkında bilgi verilerek, çeşitli yönlerden kalite hakkında değerlendirmeler yapılmıştır. Üçüncü bolümde, İstatiksel Kalite Kontrolü tanımlanmış ve kontrol şemaları hakkında genel bilgi verilmiştir. Dördüncü bolümde ise, tezimizin temelini oluşturan Toplam Kalite Kontrolü ve Taguchi Felsefesi hakkında geniş bilgi verilmiş. Ayrıca Taguchi Felsefesinin kaliteye yeni bir bakış açısı getirdiği izah edilmiştir. Son olarak. anlatılan bu bilgiler yardımı ile uygulamalar yapılmış ve elde edilen sonuçlar maddeler halinde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Quality Control is an integrated system which in most economic and suitable and also is used to improve, design. manufacture and maintain a high-quality product for satisfying customers. Quality for companies is an element of confidence and competition. We have discussed the concepts of general quality control. Statistical Quality Control. and significantly Total Quality Control along with Taguchi's Philosophy that are closely related to quality control. We have to consider the quality control not only in production line, but also in On-Line production and Off-Line production. Meanwhile. Taguchi's Philosophy have brought out a new point of view to the quality control. Now, we can examine the thesis in brief. On introduction, we examined the understanding of quality. In the first chapter. the need of quality control and surveys on quality control in other World countries and our country are explained. In the second chapter, we explained the concepts of quality control and some evaluations have been made in various aspects. In the third chapter, statistical quality control is defined and essentially control charts are interpreted. In the forth chapter we indicated total quality control and Taguchi's Philosophy which are basis of the thesis. Meanwhile. we demonstrated that Taguchi's Philosophy brought out a new point of view to the quality. Finally. implementations are brought out by means of these informations and conclusions obtained are stated in articles.