Tek aşamalı nitel ve nicel kabul örnekleme planlarına çeşitli yaklaşımlar ve uygulamaları
Various approaches to single attribute and quantitative acceptance sampling plans and their applications
  1. Tez No: 97844
  2. Yazar: MEHTAP SÜZEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÇINGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
IV ÖZET Bu çalışmanın amacı, tek aşamalı kabul örnekleme planlarının üretim sektöründeki uygulamalarının örnekleri ile incelenmesi ve incelenen planların Türk Traktör Fabrikası'na ait verilere uygulanmasıdır. Çalışmanın ikinci bölümünde, kalite kontrol ve kabul örnekleme planlan hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, kalite kontrolünde sıkça kullanılan önemli dağılımlar ve bu dağılımlar arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Dördüncü bölümde, tek aşamalı nitel kabul örnekleme planlarına klasik ve bayesci yaklaşımlar incelenmiştir. Tek aşamalı nitel kabul örnekleme planına bayesci yaklaşımda, en küçük maliyetli örneklem büyüklüğü n ve kabul sayısı c 'in tanımlanması için bir bayes algoritması verilmiş, visual basic'de bu algoritmayı çalıştıran program yazılmıştır. Ayrıca enformasyon yapıları ile tek aşamalı nitel kabul örnekleme planlarının içerdikleri bilgi yönünden karşılaştırılması verilmiştir. Beşinci bölümde, süreç yeterliliği (kapasite) değerlendirmesi ile nicel özellikteki bir sürecin kalite kontrolüne gereksiniminin olup olmadığına karar verilmesi incelenmiştir. Altıncı bölümde, tek aşamalı nicel kabul örnekleme planlarına klasik, bayesci ve Taguchi yaklaşımları verilmiştir. Nicel kabul örnekleme planlarına Taguchi yaklaşımının incelenmesi için Taguchi felsefesine giriş yapılarak karesel kayıp fonksiyonu tanımlanmıştır. Ayrıca bu bölümde hedef değer dikkate alınarak süreç yeterliliği indeksleri ve ekonomik modeller kullanılarak, nicel özellikteki bir sürecin kalite kontrolüne gereksinimi olup olmadığına ve eğer sürecin kalite kontrolüne gereksinimi varsa hangi tür kontrolün uygun olduğuna karar verilmesi incelenmiştir. Yedinci bölümde,Türk Traktör Fabrikası'nda 1997 yılında üretilen şanjman kutularına ait bilgiler kullanılarak, tek aşamalı nitel kabul örnekleme planlarına klasik ve bayesci yaklaşımların uygulaması gerçekleştirilerek yorumlanmıştır. Klasik yaklaşım sonucu elde edilen nitel kabul örnekleme planlan bilgi yönünden karşılaştırılarak benzer şekilde yorumlanmıştır. Türk Traktör Farikası'nda 23.06.1999 tarihinde üretilen 70 redaktör kovanına ait bilgiler kullanılarak nicel özellikteki bir sürecin kalite kontrolüne gereksinimi olup olmadığına karar verilmesinin uygulaması, tek aşamalı nicel kabul örnekleme planlarına klasik yaklaşımın uygulaması ve varyansı bilinen normal dağılımlı kitlelerde ortalamanın basit hipotez testi için kabul örnekleme planlarının uygulaması gerçekleştirilerek sonuçlar yorumlanmıştır. Son bölümde, genel sonuçlar ve yorumlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to examine single acceptance sampling plans and their applications in production sector and to apply the data belongs to Türk Traktör Factory to these plans. In the second chapter, general information about quality control and acceptance sampling plans are given. In the third chapter, important distributions that are often used in quality control and relationships between these distributions are examined. In the fourth chapter, classical and bayesian approaches to single attribute acceptance sampling plans are examined. In bayesian approach to single attribute acceptance sampling plans, a bayesian algorithm for defining of minimum cost sample size, n and acceptance number, c is given. A program for this algorithm is written in Visual Basic. In addition, by information structure, a comparison of single attribute acceptance sampling plans, paying attention to information in them is given. In the fifth chapter, how to decide whether a process that has the property of quantitative needs quality control is examined by process sufficiency (capacity) evaluation. In the sixth chapter, classical, bayesian and Taguchi approaches to single quantitative acceptance sampling plans are given. In order to examine Taguchi approach to single quantitative acceptance sampling plans, an introduction to Taguchi philosophy is given and quadratic loss function is defined. Moreover, whether a process that has the property at quantitative needs quality control by using process sufficiency indexes with target value and economic models is examined and if the process needs quality control, deciding to what type of control is appropriate for this process is also examined. In the seventh chapter, classical and bayesian approaches to single attribute acceptance sampling plans are applied to information about the gear boxes that are produced in Türk Traktör Factory in 1997. The results are interpreted. Single attribute acceptance sampling plans in classical approach are compared by information that they have. Using the information about 70 redactor hives that were produced in Türk Traktör Factory in the day of June 23, 1999, an application of deciding whether a process that has the property of quantitative needs quality control, an application of classical approach to single acceptance sampling plans for one-sided hypothesis test of the mean of a normal distribution of known variance are done. The comments are also given. In the last chapter, general results and comments are given.