The prevalence and molecular characterization of Listeria monocytogenes in Kirkuk/Iraq
Kerkük/Irak'ta Listeria monositojenlerin yaygınlığı ve moleküler karakterizasyonu
- Tez No: 824496
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ NİHAN YAZGAN TAVŞANOĞLU, PROF. DR. ASAL AZİZ TAWFEEQ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Listeria monocytogenes düşük sıcaklık, düşük pH ve yüksek tuz konsantrasyonları dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda bulunabilir. Gıda kaynaklı gram-pozitif olan bu bakteri kadınların hamilelik süreçlerini olumsuz etkileyen yaklaşık %30 ölüm oranına sahip fırsatçı enfeksiyonlara neden olan ciddi bir halk sağlığı etkenidir. Bu bakterinin neden olduğu durumun Kerkük'teki durumunu değerlendirmek amacıyla Kasım 2021- Mart 2022 arasında Kerkük Devlet Hastanesinde hastalık şikayetiyle gelen 15- 45 yaşları arasındaki 50 kadından vajinal sürüntü ve idrar örneği toplanmıştır. Bu çalışmada, idrar yolu enfeksiyonu olan kadınların %21,43'ünde pozitif L. monocytogenes kültürüne sahip olduğu tespit edilmiştir. Vajinitis olan kadınların ise %18,18'inde L. monocytogenes pozitif kültürü olduğunu tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar Polimer Zincir Reaksiyonu (PCR) testi ile doğrulanmıştır. Virulans faktörünün moleküler tespiti sonuçlarına göre RT-PCR ile hlyA, plcA ve actA için gen ekspresyonu gösterilmiş olup, iki farklı antibiyotik (Amikacin / Meropenim) ve Sarımsak Yağının tedavide kullanılmasının ardından gen ekspresyonu üzerinde azalma eğilimi olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma, Irak'ta kadınlardaki düşük oranı ile L. monocytogenes enfeksiyonuyla arasındaki risk faktörlerinin saptanmasının, listeriosis enfeksiyonuna bağlı etkili bir tedavisi ve kontrolü için önemli olduğunu göstermiştir. Özellikle Irak'ta hamilelik döneminde kadınlarda L. monocytogenes enfeksiyon oranının yüksek insidansını en aza indirilmesinde PCR tekniğinin daha sık kullanılmasının önemli olduğu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Listeria monocytogenes has been detected in diverse settings, such as those characterized by reduced temperature, acidic pH, and elevated levels of salt. The aforementioned gram-positive bacterium, which is transmitted through food, poses a significant threat to public health. It is known to cause opportunistic infections that have a mortality rate of around 30%. Furthermore, it has been observed to negatively impact the pregnancy processes of women. To assess the situation in Kirkuk resulting from the bacterium, a sample of vaginal swabs and urine was obtained from a cohort of 50 female patients aged between 15 and 45 years who presented with symptoms of illness at Kirkuk State Hospital during the period spanning November 2021 to March 2022. The findings of the current investigation indicate that 21.43% of females diagnosed with urinary tract infections exhibited positive L. monocytogenes cultures. Conversely, it was ascertained that a positive culture of L. monocytogenes was present in 18.18% of women diagnosed with vaginitis. The findings were validated through the utilization of the Polymerase Chain Reaction (PCR) assay. The findings of the molecular detection of the virulence factor indicate that the gene expression for hlyA, plcA, and actA was detected through RT-PCR. The administration of two distinct antibiotics (Amikacin, Meropenim) and Garlic Oil in the treatment resulted in a discernible tendency towards a reduction in gene expression. The present investigation highlights the significance of identifying the risk factors associated with the incidence of miscarriage in women and L. monocytogenes infection in Iraq. This knowledge is crucial for devising efficacious strategies for the management and containment of listeriosis infection. Increasing PCR use has been shown to reduce L. monocytogenes infection in pregnant women, particularly in Iraq.