Mide nöroendokrin tümörlerinde cerrahi rezeksiyonun prognoza etkisi
Effect of surgical resection on prognosis in gastric neuroendocrine tumors
  1. Tez No: 824511
  2. Yazar: HALİT BATUHAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR FIRAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 2015
Özet
Karsinoid tümörlerin ürettikleri çeşitli peptitlerle birçok patolojik tabloya neden oldukları ve hastalığın devamlılığını sağladığı bilinmektedir. Başlangıçta bu tümörler, adenokarsinomlardan farklı olarak biyolojik ve klinik olarak daha olumlu ilerleyen tümörler olarak kabul edildi. Ancak pulmoner ve intestinal karsinoidlerden biyolojik ve klinik farklılıklarının saptanması üzerine bu tümörler çok farklı bir tümör ailesinin özel bir tipi olarak değerlendirilmeye başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, kliniğimizde Gastrik NET tanısı ile cerrahi rezeksiyon uygulanan hastalarda WHO 2010 evreleme sistemine uygun sağkalım analizi yapmak ve prognozu etkileyen patolojik faktörleri araştırmaktır. 2001-2015 yılları arasında kliniğimizde mide NET tanısı ile cerrahi rezeksiyon yapılan 27 hastanın verilerine hastane bilgi sisteminden ve dosya arşiv taramasından ulaşıldı. Ameliyat türüne göre; 11 hastaya (%40,7) total gastrektomi, 9'una (%33,3) subtotal gastrektomi (SG) ve 7'sine (%25,9) Wedge rezeksiyon (WR) uygulanmıştı. Mide NET'leri tipik olarak inaktif ve yavaş büyüyen bir seyir gösteren nadir tümörlerdir. Ancak hepsi potansiyel olarak maligndir ve lenf nodu metastazı durumundan bağımsız olarak karaciğere metastaz yapabilirler. Tip-1 YET'lerde 5 yıllık sağkalım %93 iken, Tip-3'te bu oran %50 olarak bildirilmektedir. Gastrik NET hastalarında prognoz önemli ölçüde değişebilir. Düşük evreli maligniteler veya semptom vermeyenler ile NEC veya yüksek evreli maligniteler arasında prognoz açısından dramatik farklılıklar vardır. İyi prognostik göstergeler arasında mukoza ve submikoza ile sınırlı olmak, vasküler invazyonun olmaması, tümör çapının
Özet (Çeviri)
Abstract Carcinoid tumors are known to cause several pathological pictures by various peptides they produce, providing the continuity of disease. Initially these tumors have been considered as biologically and clinically more positively progressing tumors unlike adenocarcinomas. However, upon biological and clinical differences from pulmonary and intestinal carcinoids have been identified, these tumors have begun to be evaluated as a special type of a very different tumor family. The objective of this study is to perform a survival analysis in line with the WHO 2010 staging system in patients undergone surgical resection in our clinic with the diagnosis of Gastric NET and to investigate pathological factors affecting prognosis. Data of 27 patients who underwent surgical resection in our clinic due to the diagnosis of gastric NET between 2001 and 2015 were reached from information system of the hospital and screening of the file archives. According to the type of operation; 11 patients (40.7%) had undergone total gastrectomy, 9 (33.3%) subtotal gastrectomy (SG) and 7 (25.9%) Wedge resection (WR). Gastric NETs are rare tumors which typically show an inactive and slow growing course. However, all of them are potentially malignant and can metastasize to liver independently from lymph node metastasis status. Five-year survival is 93% in Type-1 NETs, while this rate is reported as 50% for Type-3. Prognosis may considerably vary in gastric NET patients. There are dramatic differences in prognosis between low-stage malignancies or those giving no symptom and NEC or high-stage malignancies. Good prognostic indicators include being confined to mucosa and submıcosa, absence of vascular invasion, a tumor diameter