Mide nöroendokrin tümörlerinde 2010 WHO sınıflamasının prognostik değerinin araştırılması
Evaluation of the prognostic value of 2010 WHO classification of gastric neuroendocrine tumors
  1. Tez No: 417339
  2. Yazar: OLCAY KURTULAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK SÖKMENSÜER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Nöroendokrin tümörler (NET), nöral ve epitelyal özelliklere sahip nöroendokrin hücrelerden köken alan, birçok sistemde görülebilen heterojen bir tümör grubudur. Mide nöroendokrin tümörleri NET'ler içinde küçük bir grubu oluşturmakla birlikte insidansı giderek artmaktadır. 2010 WHO sınıflamasına göre mide NET derecelendirmesi mitotik indeks ve Ki-67 proliferasyon indeksine göre yapılmaktadır. Çalışmamızda mide NET'lerini klinik ve histopatolojik özellikler açısından değerlendirerek 2010 WHO sınıflamasının prognozla uyumunu ölçmeyi ve bu tümörlerdeki prognostik belirleyicileri tanımlamayı amaçladık. Bu çalışmada Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda Ocak 2000 - Ekim 2015 arasında nöroendokrin hiperplazi/tümör tanısı alan olgular veritabanından taranmıştır. 104 hastaya ait 256 endoskopik biyopsi raporu ve klinik özellikleri incelenmiş; cerrahi rezeksiyon uygulanan 41 hastaya ait preparatlar histopatolojik olarak yeniden değerlendirilmiştir. Ayrıca Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde NET nedeniyle opere olan 17 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmamızda endoskopik biyopsisi bulunan NET olgularının insidansında artış izlenmiş olup olguların %54,2'si son 5 yılda tanı almıştır. Klinik izlemi bulunan 56 olgudan 30'u“Grade”1 (G1) NET tanısı ile endoskopik olarak takip edilmiş, %96,6'sında progresyon izlenmemiştir. Cerrahi rezeksiyon materyali incelenen 58 olgunun 30'u G1 NET olup bu olguların %13,3'ünde enf nodu metastazı mevcuttur. Lenf nodu metastazı gösteren 4 olgudan 3'ünün çapı 1 cm'nin üzerinde olup, 0,8 cm çaplı bir tümör ise submukozaya invazedir. Bu açıdan bakıldığında endoskopik izlem sürecinde tümör çapı ve invazyon derinliği dikkat edilmesi gereken faktörlerdir. Bunun yanı sıra tümör evresi arttıkça olguların yaş ortalaması ve erkek cinsiyet oranında da artış izlenmektedir. G1 ve G2 NET ayrımı için kullanılan Ki-67 proliferasyon indeksi eşik değeri %2 olup çalışmamızdaki G2 NET'ler eşik değere yaklaştıkça düşük evreyle seyretmektedir. 2010 WHO sınıflamasında G1 ve G2 NET ayrımı için kullanılan eşik değer çok dar kapsamlı olup bunun yeniden gözden geçirilmesi ve tedavi algoritmalarının yeniden oluşturulması uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
Neuroendocrine tumors (NET) is a heterogeneous group of tumors that can be seen in many systems. They are derived from the neuroendocrine cells that have neural and epithelial features. Gastric neuroendocrine tumors are a small group in all NETs although the incidence is rapidly increasing. According to the WHO 2010 classification; gastric NET grading is based on the mitotic index and Ki-67 proliferation index. In our study, we aimed to evaluate the clinical and histopathological features of gastric NETs and the compliance of 2010 WHO classification with prognosis and also identify the prognostic markers of these tumors. In this study, patients who were diagnosed as neuroendocrine hyperplasia / tumor in Hacettepe University Medical School Department of Pathology between January 2000 - October 2015 were scanned in the database. Endoscopic biopsy reports and clinical features of 104 patients were evaluated. 41 patients' biopsies obtained by surgical resection were re-evaluated histologically. In addition, 17 patients who underwent surgical resection for NET in“Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi”were included in the study. In our study, an increase in the incidence of NET patients was observed and 54.2% of the cases were diagnosed endoscopically in last 5 years. Endoscopically diagnosed 104 patients were evaluated, 56 of them had clinical follow up and 30 of them were diagnosed as Grade 1 (G1) NET. Progression wasn't observed in 96.6% of these 30 patients. 58 patients' surgical resection material were re-evaluated histopathologically and 30 of them were G1 NET. Lymph node metastasis was observed in 13,3% of the G1 NET cases. In these four cases with lymph node metastasis, the diameter of tumor was over 1 cm in three of them except one which was 0,8 cm in diameter and was invading the submucosa. From this perspective, tumor diameter and depth of invasion are the points to consider in endoscopic follow-up process. Also it is observed that age and male-to-female ratio are increasing with the increase in tumor stage. According to 2010 WHO the threshold for Ki-67 proliferation index to define G1 and G2 is 2%. In our study; G2 cases with closer Ki-67 proliferation index to the threshold have lower stage. In 2010 WHO classification the threshold for G1 and G2 distinction has a very narrow range, so it is needed to revise it again and reform the treatment algorithms.