Farmasötik formlarda olmesartan medoksomil, hidroklorotiazid ve safsızlıkların yüksek basınçlı sıvı kromatografisi yöntemiyle tayini
Analysis of olmesartan medoxomil, hydrochlorothiazide, and related impurities in pharmaceutical dosage forms by HPLC
- Tez No: 399165
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN GÜNDEN GÖĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmamızda antihipertansif etkili ilaç etken maddeleri, Olmesartan medoksomil ve Hidroklorotiyazid ve bu etken maddelerin safsızlıklarının aynı anda tayinleri amacıyla bir Agilent 1100 serisi HPLC yöntemi geliştirilmiş ve valide edilmiştir. Çalışmada hareketli faz olarak 0,020 M NaH2PO4 çözeltisi ve asetonitril ile bir gradient akış sistemi oluşturulmuştur. Sabit faz olarak Agilent Zorbax Sb-C18 (4,6X150 mm, 5 µm) kolon seçilmiştir. UV dedektör dalga boyu 215 nm'ye ayarlanmıştır. Kolon sıcaklığı 25°C, otomatik örnekleyici sıcaklığı ise 25°C'dir. Her çözelti için enjeksiyon hacmi 4,0 μL'dir. Çözücü olarak asetonitril kullanılmıştır. Olmesartan medoksomil, Olmesartan medoksomil safsızlık A, Olmesartan medoksomil safsızlık B, Hidroklorotiyazid, Hidroklorotiyazid safsızlık A, Hidroklorotiyazid safsızlık B pikleri için alıkonma zamanları sırasıyla 10,49; 15,87; 21,98; 5,29; 4,87 ve 4,60 dakikadır. Olmesartan medoksomil ve Hidroklorotiyazid için % geri kazanım sonuçları sırasıyla %93,3 ve %99,0 olarak hesaplanmıştır. Dedeksiyon Limiti değerleri Olmesartan medoksomil, Olmesartan medoksomil safsızlık A, Olmesartan medoksomil safsızlık B, Hidroklorotiyazid, Hidroklorotiyazid safsızlık A, Hidroklorotiyazid safsızlık B için sırasıyla 0,07 µg/mL; 0,10 µg/mL; 0,10 µg/mL; 0,40 µg/mL; 1,40 µg/mL ve 0,76 µg/mL'dir. Sonuçta Olmesartan medoksomil, Hidroklorotiyazid ve safsızlıklarının tayinlerinde kullanılabilecek hızlı, seçici, doğru, tekrarlanabilir ve duyarlı bir tayin yöntemi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an analytical method for Olmesartan medoxomil, Hydrochlorothiazide, and related impurities in antihypertensive drugs was developed and validated. An Agilent 1100 series HPLC system was used for quantitative analysis. The analytical column used in these experiments was Agilent Zorbax Sb-C18 5 μm 4,6 x 150 mm and its temperature had been kept at 25°C. Gradient elution was performed and the mobile phase consists of 0,020 M NaH2PO4 and acetonitrile. Samples were solved in acetonitrile and 4 μL was found to be the optimum injection volume providing repeatable injections. The elution was monitored at 215 nm by an Agilent UV diyote-array detector. The retention times of Olmesartan medoxomil, Olmesartan impurity A, Olmesartan impurity B, Hydrochlorothiazide, Hydrochlorothiazide impurity A, and Hydrochlorothiazide impurity B were 10,49; 15,87; 21,98; 5,29; 4,87 ve 4,60 respectively. The recovery of Olmesartan medoxomil and Hydrochlorothiazide were 93,3 and 99,0%. The limit of detection (LOD) for Olmesartan medoxomil, Olmesartan impurity A, Olmesartan impurity B, Hydrochlorothiazide, Hydrochlorothiazide impurity A, and Hydrochlorothiazide impurity B were 0,07; 0,10; 0,10; 0,40; 1,40 and 0,76 μg/mL respectively. On the basis of obtained results, it can be said that the analytical HPLC method for Olmesartan medoxomil, Hydrochlorothiazide, and related impurities is fast, selective, accurate, repeatable, and sensitive.