Isolation and identification of some bacterial species from renal failure patients in salah-addin governorate-Iraq
Irak Salahuddin Valiliği'nde böbrek yetmezliği olan hastalardan bazı bakteri türlerinin izolasyonu ve tanımlanması
- Tez No: 824551
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma Tikrit Eğitim Hastanesi'nde 16 Nisan ile 20 Haziran 2022 arasındaki dönemde yürütülmüştür. Çalışma sırasında, yaşları 15-84 arasında değişen kronik böbrek hastalığı olan (112 erkek ve 88 kadın) 200 hastadan örnekler toplanmıştır. Mevcut çalışma, hemodiyaliz hastalarında bakteriyemiye neden olan bakterilerin izole edilmesini ve teşhis edilmesini içermektedir. Bu çalışma, toplam 200 diyaliz hastasının 60'ının (%30) septisemi olduğunu ve 140'ının (% 70) septisemi ile enfekte olmadığını göstermiştir. 60 örnekte Gram negatif bakterilerle enfeksiyon sayısı 31 (%51,67) iken, Gram pozitif bakterilerle enfeksiyon sayısı 29 (%48,33) olarak gerçekleşmiştir. En yüksek septisemi insidansı 55-64 yaş grubunda iken, enfeksiyon erkeklerde kadınlara göre daha yaygın olarak gözlemlenmiştir (%55 erkekler %45 kadınlar). Bu çalışma ile S. aureus tipi bakterilerin hem azitromisine hem de imipeneme karşı ciddi bir duyarlılığa sahip olduğu (%77,27), aynı bakterilerin sırasıyla amoksisiline karşı %100, vankomisine karşı %81,82, vankomisine karşı %77,27 oranlarında direnç gösterdiği tespit edilmiştir. B-laktam antagonistlerine karşı direnç oranı %77,27 ve metisilin antagonistlerine karşı direnç oranı %86.36 olarak ölçümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The current study was conducted at Tikrit Teaching Hospital during the period from 16-4 to 20-6/2022. The current study included the collection of 200 samples of patients suffering from chronic renal disease (112 males and 88 females), whose ages ranged between 15-84 year. The current study included isolation and identification bacteria that cause bacteremia in hemodialysis patients. The current study showed that 60 (30%) of the total 200 dialysis patients had septicemia, and 140 (70%) were not infected with septicemia. The percentage of infection with Gram-negative bacteria was 31 (51.67%), while the percentage of infection with Gram-positive bacteria was 29 (48.33%). The highest incidence of septicemia was in the age group (55-64) years, and the infection was more prevalent in males compared to females (55% versus 45%). Through the current study, It was shown that Staph, aureus have a severe sensitivity to both the antibiotics azithromycin and imipenem amounted to (77.27%), While the same bacteria showed 100% resistance to the antibiotic amoxicillin and a resistance rate (81,82%) to the antibiotic vancomycin and a resistance rate (77.27%) to B-lactams antibiotics, and a resistance rate (86.36%) to methicillin.