Elektro eğirme yöntemi ile polikarbosilan katkılı poliakrilonitril lif üretimi
Production of polycarbosilane doped poly (acrylonitrile) fiber by electrospinning method
- Tez No: 824552
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF NUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Seramik ve liflerin kullanım alanlarının günümüzde yaygınlaşması, inovasyonlarla geliştirilerek yeni teknolojilere entegre edilmesi, bu malzemelere olan ilgiyi daha da artırmıştır. Poliakrilonitril (PAN), günümüzde birçok alanda kullanılan ve sentetik olarak üretilen bir polimerdir. Tezin amaç ve hedefleri doğrultusunda PAN polimerinden kütlece %10 (w/w)'luk 100 ml PAN-DMF stok çözeltisi hazırlanmıştır. Bu stok çözelti elektro eğirme yöntemiyle lif üretiminde kullanılmıştır. Tez kapsamında kullanılan Polikarbosilan (PKS) polimeri 218M332 no'lu TÜBİTAK 1001 Projesi kapsamında üretilip karakterize edilmiştir. PKS polimerleri elektrokimyasal yöntemle metil triklorsilan ve triklor [4-(klormetil)fenil] monomerleri kullanılarak 8V potansiyel altında sentezlenmiştir. Metil triklorsilan monomerinden PMSi ve triklor [4-(klormetil)fenil] monomerinden PKS polimerleri sentezlenmiştir. Elekro eğirme ile üretilen PAN lifleri üzerine PMSi ve PKS çözeltileri damlatılmış ve tüp fırında hava ortamında 270 oC sıcaklıkta fırınlanarak zincirlerin çapraz bağlanması sağlanmıştır. Çapraz bağlanmış ve seramik ön polimer ile kaplı lifler 1000 oC sıcaklıkta Ar gazı altında fırınlanarak seramik haline getirilmiştir. Elde edilen seramiklerin analizleri, optik ve polarize optik mikroskop, taramalı elektron mikroskobu (SEM), Fourier-dönüşüm infrared spektroskopisi (FT-IR), X-Ray Spektrokopisi ve Raman Spektroskopisi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The widespread use of ceramics and fibers today, their development with innovations, and their integration into new technologies has increased the interest in these materials even more. Polyacrylonitrile (PAN) is a synthetically produced polymer used in many fields today. In line with the aims and objectives of the thesis, 100 ml of PAN-DMF stock solution of 10% by mass (w/w) was prepared from PAN polymer. This stock solution was used in the production of fiber by the electrospinning method. Polycarbosilane (PCS) polymer used in the thesis was produced and characterized within the scope of TUBITAK 1001 Project no 218M332. PCS polymers were synthesized by an electrochemical method using methyl trichlorosilane and trichlor [4-(chloromethyl)phenyl] under 8V potential. PMSi polymers were synthesized from methyl trichlorosilane monomer and PCS polymers from trichlor [4-(chloromethyl)phenyl] monomer. PMSi and PCS solutions were dropped on the PAN fibers produced by electrospinning and the chains were cross-linked by heating in the tube furnace at 270 oC in air. Cross-linked and polymer-coated fibers were furnaced under Ar gas at 1000 oC and turned into ceramics. The obtained ceramics were analyzed with an optical and polarized optical microscope, scanning electron microscope (SEM), Fourier-transform infrared spectroscopy (FT-IR), X-Ray spectroscopy, and Raman spectroscopy.