Üniversite derecelendirme tahmininde UTADIS sınıflandırma yöntemi uygulaması
University ranking estimation through the implementation of the UTADIS classification method
- Tez No: 824568
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Günümüzde yüksek öğretim sürekli ve hızla artan ekonomik, teknolojik ve toplumsal değişimlere yanıt verebilen bir sistem haline dönüşmektedir. Çağımızın ihtiyaçları yüksek öğretimin kitleselleşmesini ve küresel marka görünürlüğü oluşturmasını gereklilik haline getirmiştir. Gelişen yüksek öğretimin ölçülebilir kalite göstergelerini oluşturmak için araştırma laboratuvarları, ticari örgütlerin profesyonel toplulukları, devlet kurumları ve sivil toplum kuruluşları tarafından farklılaşmış derecelendirme ve sıralama yöntemleri geliştirilmiştir. Derecelendirme sistemleri temel olarak kurumların karşılaştırılması, iyileştirme alanlarının belirlenmesi ve sistemin esas girdisi olan öğrencilerin bilinçli karar vermelerine yardımcı olan araçlardır. Çalışmada üniversite sıralama amaçları için sınıflandırmadan yararlanarak Marjinal Fayda Diskriminantı (UTADIS) Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemi kullanılmıştır. Araştırma çıktıları, öğretim kalitesi, uluslararası iş birlikleri, endüstri ortaklıkları, yenilik ve sosyal etki gibi çeşitli faktörleri ve özellikleri dikkate alarak sınırlandırılmış 123 ulusal üniversitenin ortak değerlendirme kriterlerine göre sınıflandırılması yapılmıştır. UTADIS öge sınıflandırma yönteminin yükseköğretimde derecelendirme sorununa uyarlanabilirliği ve alternatiflerin birbiri arasında oluşturdukları sıralamanın verimliliği süreçte değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, higher education is transforming into a system that can respond to constantly and rapidly changing economic, technological, and societal developments. Massification of higher education and building a worldwide brand presence are necessities due to the demands of our day. In order to provide quantitative indicators of higher education quality, several ranking and rating systems have been developed by research laboratories, professional communities of commercial enterprises, governmental agencies, and non-governmental organizations, which are transforming. Ranking systems primarily serve as tools for comparing institutions, identifying areas for improvement, and assisting students, who are the essential input of the system, in making informed decisions. In this study, the UTADIS (Utilités Additives Discriminantes) multicriteria decision-making method was utilized by leveraging classification for the purposes of university ranking. The classification of 123 national universities was performed based on shared evaluation criteria, taking into account various factors and characteristics such as research output, teaching quality, international collaborations, industry partnerships, innovation, and social impact. The adaptability of the UTADIS element classification method to the ranking issue in higher education and the efficiency of the ranking generated among alternatives were evaluated throughout the process.