The impact of greek business community, civil society and media in shaping greek public opinion towards Turkey's European adjustment
Türkiye'nin Avrupa uyumuna yönelik yunan kamuoyunun algısının şekillendirilmesinde yunan iş dünyası, sivil toplumu ve medyasının etkisi
  1. Tez No: 824570
  2. Yazar: DAMLA CİHANGİR TETİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. THANOS VEREMIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atina Ulusal ve Kapodistrian Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, Yunanistan'daki pek çok aktörün/paydaşın özellikle 1999 sonrasında Türk-Yunan ilişkilerine ve Türkiye'nin Avrupa bütünleşmesine dair rolünü belirlemeye yönelik bir araştırmadır. 1999'dan itibaren Yunan siyasetinin Avrupalılaşması ve Türkiye'nin tam Avrupa Birliği (AB) üyeliği için artan hevesi vesileleriyle Türk-Yunan ikili ilişkileri AB içinde yakınlaşma dönemine girmiştir. Bugün açıkça bellidir ki bu yakınlaşmanın onuncu yılında Yunan devleti ve hükümetinin politikası, stratejik çıkarlarından ötürü Türkiye'nin AB üyeliğine tam ama şartlı destektir. Bu şartlar, Türkiye'nin üyelikten önce tüm Kopenhag kriterlerini karşılaması, AB müktesebatına uyması ve Yunanistan ve Kıbrıs'la olan sorunlarını çözmesi gerektiğidir. Diğer AB üye ülkelerinde olduğu gibi Yunanistan'da da siyasi aktörlerin yanında AB'nin genişleme politikasına dair, özellikle Türkiye söz konusu olduğunda güçlü söz sahibi olan önemli ulusal aktörler vardır. Türkiye'ye dair Yunan kamuoyunun görüşü, hem siyasetin ve toplumun fikrini şekillendirdiği hem de Yunanistan'da Türkiye'ye karşı onlarca yıldır var olan özel tarihsel ve kültürel bakış açısından dolayı önemli paydaşlardan biridir. Fakat 1999'dan itibaren bu yakınlaşmanın ve Türkiye'nin tam AB üyeliği perspektifinin sürmesi için Yunanistan'daki kamuoyunun fikrini şekillendirmede sivil toplumun, medya ve iş dünyasının rolü ve etkisi hayli artmıştır. İşte bu nedenle bu çalışma, Türkiye'nin Avrupa yolculuğunun bu döneminde Yunan sivil toplumunun, medyasının ve iş dünyasının etkisini analiz etmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This paper is an attempt to address the role of several actors/stakeholders in Greece in shaping public opinion towards Greek-Turkish relations and Turkey's European adjustment, especially since 1999. Since 1999, Greek-Turkish bilateral relations entered a period of rapprochement in the European Union (EU) context because of changes in the perceptions of Greek policy by the impact of Europeanization of Greek politics (engagement policy) and also, because of Turkey's eagerness towards full membership to the EU. Today, in the tenth year of rapprochement it is clear that the Greek state's and government's policy is for the full accession of Turkey to the EU, but it is not unconditional because of strategic interests, if Turkey can be able to meet all Copenhagen criteria, adopt acquis and solve its disputes with Greece and Cyprus before its accession. Like in all of the member states, also in Greece, in addition to political actors there are also important domestic actors/stakeholders which have a strong say in the Enlargement policy of the EU, especially when Turkey's accession is questioning. Public opinion is one of the significant stakeholders in Greece regarding to Turkish debate because of its impact in shaping politics and perceptions in society and also because of specific historical and cultural perceptions of Greeks towards Turkey since decades. However, since 1999, in shaping public opinion, the role and impact of Greek civil society, media and business community is crucial for the continuation of rapprochement and preservation of Turkey's prospect of full membership to the EU. Therefore, it is needed to be analysed the impact of Greek civil society, media and business community in shaping public opinion in Greece towards Turkey's European adjustment.