Kentsel dönüşümün hane halkı üzerindeki etkisi 'Gaziantep örneği'
The impact of urban transformation on households 'The case of Gaziantep'
  1. Tez No: 824582
  2. Yazar: BÜŞRA KÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GİRİTLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Göç Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kent Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmanın konusu Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ işbirliği ile uygulanmaya konulan, kentsel dönüşüm sonrasında orada yaşamaya devam eden hane halkının yaşadıkları değişimleri mekânsal, sosyo-kültürel, güvenlik ve ekonomik etkilerinin ortaya konulmasıdır. Çalışmanın amacını ise kentsel dönüşümün hane halkı üzerindeki etkisi oluşturmaktadır. Çalışmada kentsel dönüşümün hane halkı üzerindeki etkisini belirlemek ve yaşadıkları durumu daha iyi anlayabilmek adına nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırmada bireylerin kentsel dönüşüm ile ilgili deneyimlerini derinlemesine anlamayı sağlayacağı için görüşme yönteminin uygulanması tercih edilmiştir. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma örneklemi; Çamlıca Konutları, Perilikaya, Beykent ve Seyrantepe TOKİ'lerinde yaşayan, öncesinde bu bölgedeki eski yapılarda yaşamış olan 33 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmanın temel araştırma sorusu olan“kentsel dönüşümün hane halkı üzerindeki etkileri nelerdir?”sorusunu yanıtlamak için tematik analiz yapılmıştır. Araştırma verilerinin analizi sonucunda, kentsel dönüşümün hane halkı üzerindeki etkileri;“kentsel dönüşümün ekonomik etkileri, kentsel dönüşümün mekânsal etkileri, kentsel dönüşümün sosyo-kültürel etkileri ve kentsel dönüşümün güvenlik algısı üzerindeki etkileri”olmak üzere 4 tema altında araştırmanın bulguları betimlenmiştir. Araştırmanın sonucuna göre Gaziantep ilindeki kentsel dönüşümlerin hane halkı üzerindeki tüm etkileri birlikte ele alındığında güvenlik algısı ve mekânsal etki üzerinde olumlu etkiler ön plana çıkarken, sosyo-kültürel ve ekonomik açıdan olumsuz etkiler daha çok ön planda olmuştur. Elde edilen sonuçlar dönüşüm sonrası oluşturulan ortamların sosyal etkileşim ve dayanışma, geleneklerin sürdürülmesi, çocuk yetiştirmeye uygunluk gibi konularda hane halkının geçmişte alışık olduğu yaşam biçimini desteklemediği görülmektedir. Kentsel dönüşüm sonrasında ailelerin yaşam biçimi olumlu ve olumsuz yönde değiştiği sonucu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the spatial, socio-cultural, security, and economic effects of the changes experienced by the households who continue to live there after the urban transformation, implemented in Gaziantep districts with the cooperation of Gaziantep Metropolitan Municipality and TOKİ. The purpose of the study is to the effect of urban transformation on households. In the study, a qualitative research method was used to determine the effect of urban transformation on households and to better understand the situation they live in. In this study, it was preferred to use the interview method as it would provide a deep understanding of the experiences of the individuals related to urban transformation. Data were collected through semi-structured interview forms. Research sample; Çamlıca Residences consists of 33 participants who live in Perilikaya, Beykent, and Seyrantepe TOKİ and previously lived in old buildings in this region. The main research question of the research is“What are the effects of urban transformation on households?”Thematic analysis was conducted to answer the question. As a result of the analysis of the research data, the effects of urban transformation on households; The findings of the research are described under 4 themes:“economic effects of urban transformation, spatial effects of urban transformation, socio-cultural effects of urban transformation, and effects of urban transformation on security perception”. According to the results of the research, when all the effects of urban transformations in Gaziantep on the households are considered together, positive effects on the perception of security and spatial effect come to the fore, while the negative effects in socio-cultural and economic terms are more prominent. The results obtained show that the environments created after the transformation do not support the lifestyle that the households were accustomed to in the past, on issues such as social interaction and solidarity, maintaining traditions, and suitability for raising children. After the urban transformation, the lifestyle of families has changed positively and negatively.