Sosyal uyum sürecinde kültürlerarası iletişim engelleri: Yerliler ve Suriyeli sığınmacıların sosyal uyum tutumları
Intercultural communication barriers in the social adaptation process: The attitudes social adaptation of locals and Syrian refugees
- Tez No: 824585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tezin amacı Suriye iç savaşıyla birlikte Türkiye'ye doğru başlayan göç sürecinde, başlangıçtan bugüne geçen sürede her iki toplumun sosyokültürel uyum sürecini engelleyen kültürlerarası iletişim unsurlarını ve kişisel faktörlerin etkisini ortaya koymaktır. Bu çalışmada; Türk yerliler ve geçici koruma altındaki Suriyeli sığınmacıların etnik merkezcilik, kültürleşme tutumları, kültürlerarası iletişim kaygısı, sosyal statü algısının sosyokültürel uyuma etkisi incelenmiştir. Ayrıca bu değişkenlerin demografik özellikler, dil becerileri ve iletişim örüntüleri gibi çeşitli değişkenlere göre değişip değişmediği ve bu değişkenler arasındaki ilişki ortaya konmuştur. Tabakalı rastlantısal örneklem tekniği ile Suriyelilerin en yoğun yaşadığı beş il olan İstanbul, Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay ve Adana illerinde toplam 780 kişiden 2022 yılı Eylül ve Aralık aylarında yüz yüze anket tekniğiyle veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS ve AMOS programları aracılığıyla analiz edilmiştir. Böylece bulgular doğrultusunda araştırma soruları cevaplanmış, hipotezler sınanmıştır. Buna göre yerlilerin kültürlerarası iletişim kaygısı ya da kaygısızlığının, kültürleşme tutumları içinden ayrışmanın sosyokültürel uyum üzerinde pozitif, sosyal statü algısının negatif yönlü etkisi olduğu belirlenmiştir. Suriyelilerde ise kültürlerarası iletişim kaygısı, kültürleşme tutumları içinde entegrasyon sosyokültürel uyumu pozitif yönde etkilemektedir. Bununla birlikte dil yeterliliği ve iletişim örüntüleri arttıkça sosyal uyum düzeyinin arttığı da elde edilen sonuçlardan biri olmuştur. Son olarak bu çalışmada Türk yerliler ve geçici koruma kapsamındaki Suriyeli sığınmacıların etnik merkezcilik, kültürleşme tutumları, kültürlerarası iletişim kaygısı ve sosyal statü algısının sosyokültürel uyuma etkisinin incelenmesi neticesinde ortaya çıkan bulgularla uyum konusunda iki toplumdaki hatalı yahut bilinçsiz tutumlara işaret edilmiştir. Bu çalışma sosyal uyum konusunda iki toplumun farklı tutumlara sahip olduğunu göstermesi bakımından önemlidir
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to reveal the intercultural communication elements and the impact of personal factors that hinder the sociocultural adaptation process of both communities in the migration process that started towards Turkey with the Syrian civil war. In this study, the effects of ethnocentrism, acculturation attitudes, intercultural communication anxiety, and social status perception on sociocultural adaptation of Turkish natives and Syrian refugees under temporary protection were examined. In addition, whether these variables vary according to various variables such as demographic characteristics, language skills and communication patterns and the relationship between these variables were revealed. Stratified random sampling technique was used to collect data from a total of 780 people in Istanbul, Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay and Adana, the five provinces with the highest concentration of Syrians, through face-to-face surveys in September and December 2022. The data obtained were analyzed through SPSS and AMOS programs. Thus, research questions were answered and hypotheses were tested in line with the findings. Accordingly, it was determined that intercultural communication anxiety or lack of anxiety, segregation among acculturation attitudes had a positive effect on sociocultural adaptation, while social status perception had a negative effect. For Syrians, intercultural communication anxiety and integration within acculturation attitudes positively affect sociocultural adjustment. In addition, it was one of the results obtained that the level of social cohesion increased as language proficiency and communication patterns increased. Finally, the findings of this study, which examined the effects of ethnocentrism, acculturation attitudes, intercultural communication anxiety and social status perception on sociocultural adaptation of Turkish natives and Syrian asylum seekers under temporary protection, pointed out the erroneous or unconscious attitudes in both societies regarding adaptation. This study is important in terms of showing that the two societies have different attitudes towards social cohesion.