Planlı yapılan spor tırmanış uygulamalarının sakatlığa bağlı kaygı ve psikolojik sağlamlık düzeyine etkisi
The effect of planned sports climbing practices on injury anxiety and psychological resilience
- Tez No: 824588
 - Danışmanlar: PROF. DR. BURAK GÜRER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmanın amacı planlı yapılan spor tırmanış uygulamalarının sakatlığa bağlı kaygı üzerine etkisi ve spor tırmanış uygulamalarının psikolojik sağlamlık düzeyine etkisini incelemektir. Bu amaçla spor tırmanış yapan toplamda 32 sporcu çalışmaya gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar 8 hafta boyunca haftada minimum iki gün olmak kaydı ile spor tırmanış duvarında çeşitli rotalarda tırmanışlar yapmışlardır. Tırmanışlar 17 m yüksekliğinde negatif eğimleri olan tırmanış duvarında lider tırmanış stilinde yapılmıştır. Her spor tırmanış çalışması yaklaşık olarak 3-4 saat sürmüştür. Bu çalışmada Cassidy (2006) tarafından geliştirilen, Türkçe'ye uyarlaması Özder (2010) tarafından yapılan“Spor Sakatlıkları Değerlendirme Ölçeği”ile Smith ve arkadaşları (2008) tarafından geliştirilen, Türkçe'ye uyarlanması Doğan (2015) tarafından tarafından yapılan Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ) kullanılmıştır. Düzenli tırmanış uygulamasının bir gün öncesinde ve 8 haftanın bir gün sonrasında ölçekler uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22 programı ile analiz edilmiştir. Bağımlı grupların analizinde Paired samples T Test, bağımsız grupların analizinde Independent Samples T Test ve Anova kullanılmıştır. Elde edilen veriler incelendiğinde katılımcıların psikolojik sağlamlık ölçeğinde ön-son testler arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Ayrıca yine psikolojik sağlamlık ölçeğinde yaş grupları arasında da anlamlı farklılık görülmüştür. Bunun yanı sıra sakatlığa bağlı kaygı ölçeğinde deneyime göre yıllar arasında anlamlı farklılık görülmüştür. Sonuç olarak düzenli tırmanış eğitiminin psikolojik sağlamlığa olumlu etkisi ve deneyim ile sakatlığa bağlı kaygı ölçeğinde artış olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effect of planned sports climbing practices on anxiety related to disability and the effect of sports climbing practices on the level of resilience. For this purpose, a total of 32 athletes engaged in sports climbing voluntarily participated in the game. Participants climbed on various routes on the sport climbing wall for a minimum of two days a week for 8 weeks. The climbs were made in a leading climbing style on a 17 m high climbing wall with negative slopes. Each sport climbing exercise lasted approximately 3-4 hours. In this study, the“Sports Injuries Assessment Scale”developed by Cassidy (2006) and adapted in Turkish by Özder (2010), and the Short Psychological Resilience Scale (KPSS) developed by Smith et al. (2008) and adapted into Turkish by Doğan (2015) used. The scales were applied one day before the regular climbing practice and one day after 8 weeks. The obtained data were analyzed with SPSS 22 program. Paired samples T Test was used in the analysis of dependent groups, and Independent Samples T Test and Anova was used in the analysis of independent groups. When the data obtained were examined, a significant difference was found between the pre-post tests in the psychological resilience scale of the participants. In addition, there was a significant difference between age groups in the psychological resilience scale. In addition, there was a significant difference between years in the disability-related anxiety scale according to experience. As a result, it can be said that regular climbing training has a positive effect on psychological resilience and an increase in the anxiety scale due to experience and disability.