Yeşil pazarlama kapsamında organik gıda anlayışının tüketicilerin satın alma niyeti üzerine etkileri
The effects of organic food understanding in the scope of green marketing on the purchase intention of consumers
- Tez No: 824607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, ekolojik ürünlerin en önemli kategorilerinden biri olan organik gıdalara yönelik olarak, tüketicilerin organik gıda bilgisinin, çevre bilincinin ve sağlık bilincinin satın alma niyetine etkisinin ortaya konması amaçlanmıştır. Bu amaçla evreni Diyarbakır ilinden seçilen örneklemden elde edilen veriler aracılığıyla hipotezlerin istatistiki analizleri yapılmıştır. Veriler, olasılığa dayalı olmayan örnekleme yöntemlerinden basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile belirlenen 513 tüketiciden çevrimiçi anket aracılığıyla elde edilmiştir. Araştırma kapsamında, güvenirlik analizleri, tanımlayıcı istatistikler ve açıklayıcı faktör analizi için SPSS 22 programından, doğrulayıcı faktör analizi ve yapısal eşitlik modeli için ise SmartPLS programından yararlanılmıştır. Analiz sonuçları doğrultusunda araştırmanın ana hipotezi kısmen kabul edilmiştir. Organik gıda bilgisinin tutumu ve çevre bilincinin ise satın alma niyetini etkilemediği diğer hipotezlerin ise kabul edildiği yönünde bulgulara ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda organik gıdalara yönelik tutum ve satın alma niyetinin sağlık bilinci boyutunu pozitif yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the effect of consumers' organic food knowledge, environmental awareness and health awareness on purchase intention for organic foods, one of the most important categories of ecological products. For this purpose, statistical analyses of the hypotheses were made through the data obtained from the sample selected from the Diyarbakır province. The data were obtained through an online survey from 513 consumers determined by simple random sampling method, one of the non-probability based sampling methods. Within the scope of the research, SPSS 22 program was used for reliability analysis, descriptive statistics and exploratory factor analysis, and SmartPLS program was used for confirmatory factor analysis and structural equation modeling. In line with the results of the analysis, the main hypothesis of the study was partially accepted. It was found that the attitude of organic food knowledge and environmental awareness did not affect the purchase intention, while the other hypotheses were accepted. As a result of the research, it was observed that attitude towards organic foods and purchase intention positively affected the health awareness dimension.