الموازنة بين ابن عرفة وابن عاشور في تفسير سورة الحجرات في الجانب الاخلاقي
İbn Arafe ve İbn Aşur'un; Hucurat Suresi'nin tefsirinde ahlak konulu karşılaştırılması
- Tez No: 824632
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR GÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez, Hucurat Suresi'nde yer alan iki imam İmam İbn Arafa ve İmam Tahir İbn Aşur -Allah onlara rahmet etsin- ahlâk münasebetiyle mukayeseli bir tefsir çalışmasıdır.Araştırmacı bu çalışma için üç bölüm oluşturmuştur. : Birinci bölümde araştırmacı, tezde yer alan en önemli terimlerin tanımlarını ve her biri bir konu içerisinde yer alan iki imamın tanımlarını köken, etki, ilmî durum ve eserler bakımından ele almıştır. Araştırmacı ikinci bölümde konu bütünlüğü açısından Hucurat Suresi'nden ve güzel ahlakı gösteren ayetlerden, ahlak vesilesiyle de Hucurat Suresinden bahsetmiştir. Üçüncü bölümde İbn Arefe ile İbn Aşur arasında Kur'an'ın tefsiri, yöntemleri ve kaynakları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a comparative study in interpretation between two Imams, namely Imam Ibn Arafa and Imam Al-Tahir Ibn Ashour, may God have mercy on them, in Surat Al-Hujurat on the occasion of morals. The researcher made for this study three chapters: In the first chapter, the researcher dealt with the definitions of the most important terms contained in the thesis and the definition of the two imams, each of them in a topic in terms of origin, effects, scientific status and works. In the second chapter, the researcher talked about Surat Al-Hujurat in terms of thematic unity and the verses indicating good manners, and Surat Al-Hujurat on the occasion of morals. In the third chapter, he dealt with the interpretation of the Qur'an, its methods and sources, between Ibn Arafa and Ibn Ashour, as well as talking about their care in interpretation, explaining their approach to the interpretation of Surat Al-Hujurat and the balance between the two approaches and the compatibility and difference between them.