The role of eu regional policy in the Europeanization process of candidate states: turkey & eastern anatolia development programme (eadp)
Avrupa Birliği'nin bölgesel politikasının aday ülkelerin avrupalılaşma sürecindeki rolü: türkiye ve doğu anadolu kalkınma programı
  1. Tez No: 824633
  2. Yazar: DAMLA CİHANGİR TETİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEXANDER WARKOTSCH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: King s College London England
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez, Avrupa Birliği'nin (AB) aday ülkelerindeki bölgesel politika aranjmanlarına bakarak AB'nin bölgesel politikasının aday ülkelerde ne kadar Avrupalılaşmaya yol açtığını analiz etmektedir. AB bölgesel politikası üye ve potansiyel üye ülkeler arasındaki sosyo-ekonomik uçurumu katılım öncesi mali yardımlar ve mekanizmalarla azaltmayı hedeflemektedir. Bu doğrultuda, bu çalışma, AB'nin bir aday ülke olan Türkiye'deki bölgesel politikasını, Türkiye'den bir bölgesel kalkınma programını vaka olarak alarak analiz etmektedir. Böylece, katılım öncesi sürecin bölgesel ve ülke çapında Avrupalılaşmaya olan etkisini incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation analyses the regional policy of the European Union and Europeanization of EU candidate states as an implication of it, by looking at the impacts of regional policy arrangements on candidate states. Regional policy of the EU aims to decrease the level of social and economic gap between the member and potential member states of the EU with its pre-accession financial aid and mechanisms. In accordance to that, it analyses EU regional policy in Turkey, which is a candidate country to the EU, and takes a regional development programme from Turkey, (EADP), as a case study to look at the impacts of pre-accession process on Europeanization level of the region and country.