حاشية محمّد أمين بن صدر الدّين الشَّرواني (1036ه /1626م) على تفسيرِ أَنوارِ التَّنزيل وأَسرارِ التَّأويل لسورةِ الفاتحةِ دراسةً وتحقيقاً
Haşiyetü Tefsîr-i Sûreti'l-Fâtihati alâ Envâri't-Tenzil li Muhammed Emin Sadriddin eş-Şirvânî dirâseten ve tahkîkân
- Tez No: 824631
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRUL TEZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 797
Özet
Bu çalışmada, 'Haşiyetü Tefsîr-i Sûreti'l-Fâtihati alâ Envâri't Tenzil li Muhammed Emin Sadriddin eş-Şirvânî (ö. 1036 H.)' tahkik ve tahlil edilmiştir. Müellifin Tefsir-i El-Beydâvî (ö. 685 H.) kitabının hutbesini şerh edildiği, ardından Beydavi'nin Sûreti'l-Fâtihati tanıttığı ve ayetlerini tefsir ettiği ve (Amin) kelimesini ve surenin faziletini şerh ettiği görülmüştür. Çalışma planı, bir giriş içerir ve araştırmanın önemi iki açıdan ortaya çıkar; birincisi metnin mahtut olması, ikincisi ise haşiyede işlenen konudur. Bu, araştırmanın seçilmesinin nedenlerinden biridir ve aynı zamanda metnin yazarı İmam Beydavi'nin fazileti nedeniyle önem taşımaktadır. Araştırmacının amacı, el-şerirvani'yi ön plana çıkarmak ve onun haşiyenin hayata geçirerek, araştırmacıların ve öğrencilerinin yararlanması için kütüphanelerin raflarına aktararak, onun değerli etkilerini tanıtmaktır. Daha önce yapılmış çalışmaların eksikliğine ek olarak, onun hayatı hakkında kaynaklarda yer alan bilgilerin azlığı, araştırmacının bunları takip etmesini ve belgelemesini zorlaştırmaktadır. Girişten sonra önsöz ve çalışmanın iki bölümü bulunmaktadır: Birincisi (Tahlil bölümü), ikinci bölümde ise (Tahkik bölümü yani Haşiye'nin metni). Araştırmacı, yaşam öyküsü kitaplarını takip ederek metnin yazarını ve müellifi tanıtarak, tarih kitaplarından da yararlanarak büyüdüğü toplumun siyasi ve sosyal durumundan bahsederek, betimsel tümevarım yaklaşımından yararlanmıştır. İkinci bölümünde İslam Araştırmaları Merkezi'nin (ASAM) metodu yöntemi kullanılarak tahkik yapılmıştır. Araştırmacının vardığı sonuçlara gelince, diğer birçok bilim adamından yapılan Müellif alıntılarının baskınlığı de dahil olmak üzere sonuçlara ulaşılmıştır. Bize onun Hanefi mezhebinden ve Maturidi inancına sahip olduğu görünüyor. Tefsir, konuşma bilimi ve Mantık âlimi olduğunu, yabancı olmasına rağmen Arapça'da maharetli olduğunu gösteriyor.
Özet (Çeviri)
The Summary of Thesis; This thesis dealt with the footnote of Muhammad Amin bin Sadr al-Din al-Shirwani in 1036 AH in the interpretation of Anowar Al-tanzeel, and the secrets of the interpretation of Surat al-Fatihah in investigation and study. In this footnote, the author explained the sermon of the book Tafsir Al-Baydawi in the year 685 AH, then he introduced Surat Al-Fatihah and explained its verses. Finally, he came to the interpretation of the word“Amen”and the virtue of Surat Al-Fatihah The study plan consists of an introduction that included the importance of research, which emerged in two aspects: The first is that it is a manuscript, and the second is in terms of the topic that the footnote deals with, which was the reason for choosing the research.In addition to the virtue of the author of the text, Imam Al-Baydawi, and his scholarly status. The researcher's goal of the study was to highlight the Sherwani author and to introduce its effects of value by removing the dust of time from his manuscript and transferring it to the shelves of libraries for the benefit of researchers and students of knowledge. The scarcity of information about his life in the biographies made it difficult for the researcher to track and record it, in addition to the lack of previous studies. The researcher based his study on an introduction, followed by two parts: the first obe is the study part, and the second is the Investigation part. In his study, the researcher relied on the descriptive inductive method. He did this by introducing the owner of the text and the author by tracking the books of translations. In addition to talking about the political and social situation of the society in which the author grew up, benefiting from the history books. However , the researcher in the investigation department relied on the approach of the Assam Islamic Research Center. The study reached a set of results, the most important of which was that the author conveyed to us the opinions of many scholars. Furthermore, He devoted a great deal of space to the comparison between al-Zamakhshari and al-Baydawi in his footnotes. Finally, it became clear to us that Al-Shirwani is a scholar, Maturidi in the creed, his school is AlHanifia, and well versed in Sharia and Arabic sciences, even though , he is a foreigner.