Transformations d'equations au college et en seconde: Une etude au travers des concepts de scheme et de contrat didactique
Ortaokul ve lisede denklemlerin dönüşümleri: Şema ve didaktik sözleşme kavramları üzerinden bir inceleme
  1. Tez No: 824647
  2. Yazar: MUSTAFA AKINCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MADELEINE EBERHARD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Université de Grenoble
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada 1996 yılından itibaren ortaokul ve lise matematik programlarında denklemlerle ilgili öğretimden bahsedilmektedir. Çalışmanın ana teması ortaokul yedinci ve sekizinci sınıflar ile lise dokuzuncu sınıf düzeyinde yer alan denklemlerin çözümünde kullanılan dönüşümlerdir. Bu kapsamda bir denklemin çözülebilmesi için ihtiyaç duyulan bilgiler, denklemlerin dönüşümleri ile ilgili öğretiler, öğrencilerin aldığı kararlardaki bilgi veya bilgilerin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın verileri araştırmacılar tarafından hazırlanan iki farklı çalışma kâğıdı ile elde edilmiştir. Çalışma kâğıdının birisi ortaokul öğrencilerine diğeri ise lise öğrencilerine uygulanmıştır. Veri analizinde didaktik sözleşme ve kavramsal alanlar teorisinin temel unsurları teorik araç olarak kullanılmıştır. Araştırmanın sonucu olarak birinci dereceden denklemlerde edinilen çözüm şemasının ikinci dereceden denklemlerin çözümü için didaktik engel teşkil ettiği görülmüştür. Bir diğer sonuç ise öğrencilerin ikinci dereceden denklem çözme sürecinde ortak çarpan belirlemekten ziyade dağılma özelliğini uygulamaya yönelik kuralları işleterek çözüm aramışlardır. Birinci dereceden denklemlerin çözümüne ait sonuçlar arasında öğrencilerin ax+b=cx+d formunda denklemlere çözüm üretme sürecinde çok az zorluk yaşadıkları ancak katsayıların rasyonel olma durumunda başarının düştüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the teaching of equations in middle and high school mathematics programs since 1996. The main theme of the study is the transformations used in solving equations in the seventh and eighth grades of middle school, as well as the ninth grade of high school. The primary objectives of this study encompass an exploration of the prerequisite knowledge essential for equation solving, an assessment of the pedagogical interventions employed in teaching equation transformations, and a comprehensive examination of students' knowledge or information in decision-making processes. Data collection for this study was conducted through the administration of two distinct worksheets—one tailored for middle school students and the other for high school students. In the subsequent phases of data analysis, the didactic contract and foundational concepts derived from conceptual fields theory were used as theoretical constructs. The findings derived from this study have unveiled several noteworthy outcomes. Firstly, it was observed that that the solution schema acquired in first order equations constituted a didactic barrier for the solution of second order equations. Furthermore, students tend to use the distributive property over the identification of common factors while solving quadratic equations. Finally, based on the results related to the solution of first order equations, it was observed that students had little difficulty in solving equations in the form of ax+b=cx+d, but their success decreased when they confronted with the equations including rational coefficients.